Pargalı İbrahim Paşa'nın Serveti

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 14 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. İbrahim Paşanın Serveti Ne Kadardı?


  Pargalı İbrahim Paşa tarihte yaptıkları kadar serveti ile de ünlü bir isim. Tarihte Makbul, maktul, damat gibi isimlerle anılan İbrahim Paşa iktidarı boyunca servetine servet katmıştır.

  Son zamanlarda dönemi anlatan Muhteşem Yüzyılda da Pargalı İbrahim Paşanın serveti üzerinde duruluyor. Peki gerçekten Pargalı İbrahim Paşa hazineden altın çaldı mı ve Hatice Sultan bunları saklamasında ona yardım etti mi?

  Her şeyden önce tarihte bir hırsızlık ve Hatice sultanın ona yardım etmesi söz konusu değil. Ancak bilinen tek şey İbrahim Paşanın servetinin muazzam boyutlarda olduğu. Öyle ki Paşa öldükten sonra serveti hazineye kalmış ve bu servetin sayılması tam iki ay sürmüş.

  [​IMG]


  Servetinin yanında Osmanlıya pek çok yapı bırakmış olan İbrahim Paşa, 13 sene sadrazamlık yapmış ve bugün Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayından başka, İstanbul, Mekke, Selanik, Hezergrad (Razgrad) İbrahim Paşa Camii ve Kavala'da Cami, Mescid, Mektep, Medrese Zaviye, Hamam ve Çeşme gibi eserler inşa ettirmiş ve bunlara vakıflar tahsis ettirmiştir.


  [​IMG]