Pargalı İbrahim Paşa Sarayı Nerede

'Tarih Bölümü' forumunda ZORBEY tarafından 1 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Pargalı ibrahim Paşa nın Sarayı
  Pargalı ibrahim Paşa Sarayı Hakkında bilgi


  Bugün sultan ahmet meydanında sultan ahmet camisi karşısında olan ve müze olarak kullanılan ibrahim paşa sarayı, damat ibrahim paşanın sarayıdır.
  İbrahim Paşa Sarayı şuan Türk-İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır.

  [​IMG]
  [​IMG]

  1520 yılında At Meydanı’nı sadece dikilitaşlar süslemiyordu. Ön cephesi 140 metre olan bir sarayda görkemiyle süslüyordu.2. Bayezid döneminde(1481-1512) taştan yapılmış bir saraydı bu.4 avlusu vardı.Avluyu çevreleyende onlarca odası.

  Büyüklüğüyle Topkapı Sarayı’yla yarışan bu sarayı,Sultan Süleyman 1520 de tamir ettirir
  ve sevgisinin bir nişanesi olarak veziri İbrahim Paşa’ya hediye eder.

  Siyaset denilen rüzgar İbrahim Paşa’nın tersinden esmeye başlayınca,Sultan Süleyman için paşa’nın katli vacip olur.Ve maktülün bütün malına mülküne Osmanlı el koyar.

  Dillere destan olan sarayı da vezir Zal Mahmut Paşa’ya hediye edilir.Zal Mahmut Paşa ölüncede sadrazam Bosnalı İbrahim Paşa’ya verilir.Sonra da sadrazam Yemişçi Hasan Paşa’ya.Ve nice sadrazamları,Kaptan-ı Deryaları ağırlar saray.Ama bir zaman sonrada gözden düşer.Çünkü 1716 da bir ahır olarak kullanılır,1725′te de boyahane olarak.

  1777 de Hindistandan getirilen bir fil buraya konulur.1827 de İstanbul’u gezen bir seyyah şöyle bir not alır.“Burada deliler yaşıyor,bazı odalarında da arslanlar.”
  Yani hem tımarhane hem de hayvanat bahçesi olarak.Bir arada defterdarlık olrak.

  1983′ten beri de,vezirleri,sadrazamları,cariyeleri,delileri,arslanları ve filleri ağırlayan odaları,Türk ve İslam tarihinin en güzide eserlerine ev sahipliği yapıyor.
  Çünkü Türk-İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılıyor.