Pardus CeBİT'te Göründü

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 7 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. TÜBİTAK UEKAE, 6 - 10 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan CeBIT Bilişim Eurasia fuarına bu yıl Pardus ile katılıyor. Açık kaynak dünyasını temsil edecek olan Pardus fuar süresince hem bireysel, hem de kurumsal çözümlerini tanıtacak; Pardus geliştiricileri ve gönüllüleri sürümleri tanıtacak, ziyaretçilerin sorularını yanıtlıyor.

  TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus, bu yılki CeBIT Bilişim Eurasia'nın en ilgi çeken katılımcılarından biri olacak. Pardus, 6- 10 Ekim 2010 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan CeBIT Bilişim Fuarı'nda, bireysel ve kurumsal sürüm ailelerinin son ürünleri ile yer alacak. Pardus geliştiricileri ve gönüllüleri fuar süresince sürümleri tanıtacak, ziyaretçilerin sorularını yanıtlandırıyor.

  Pardus CeBIT Bilişim Eurasia'da 7. salon ve C27 numaralı alanda yer alıyor.

  Fuar ziyaretçileri Pardus standında, gelecek aylarda yayımlanması planlanan iki önemli sürümden biri olan Pardus Kurumsal 2 sürümünü inceleyebilecek, geliştiricilerden bilgi alabiliyorlar. Kurumsal alanda büyük ses getirmesi beklenen Pardus Kurumsal 2'nin ilk deneme sürümü, geçen aylarda Alpha sunuculardaki yerini almıştı. Kurumsal 2 Alpha ile birlikte ilk defa Pardus işletim sistemi bir DVD kalıbında yer alıyor. DVD'nin sağladığı yer avantajı sayesinde Pardus ile birlikte daha fazla yazılım sunuluyor.

  Kurumsal çözümlere yönelik ürün ve hizmetler

  Pardus geliştiricileri ve yöneticileri fuarda, PTSP ve kurumsal çözümlere yönelik ürün ve hizmetlerle de ilgili bilgi veriyorlar.

  Pardus, bireysel kullanıcıların özgür yazılıma dair merak ettikleri tüm soruları standında, Pardus gönüllüleri ve geliştiricileri ile yanıtlayacak. Standın bireysel kullanıcılara ayrılan bölümünde, Özgürlük İçin Camiası gönüllüleri bireysel sürüm Pardus 2009.2'yi tanıtacak. Ziyaretçiler, Pardus 2009.2 sürümünü farklı masaüstü ortamları (Xfce, Enlightenment) üzerinde de kullanma imkanına sahip olacaklar. Yine yıl sonunda yayınlanacak olan Pardus 2011 sürümü hakkında daha detaylı bilgi fuar süresince ziyaretçilere aktarılıyor.

  Pardus standının, Pardus 2009 üzerinde yer alan oyunların oynanabildiği alanının da ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

  Açık kaynağın önemi

  Pardus'un ve açık kaynak dünyasının, tüm yazılım sektöründe olduğu gibi CeBIT Bilişim Eurasia'nın da ilgi odağı olacağına inandıklarını belirten Pardus Pardus Dış Projeler Kordinatörü Ekin Meroğluşunları söyledi:

  "Ülkemizde açık kaynak alanının gelişimine öncülük eden bir kuruluş olarak CeBIT Bilişim Eurasia'ya büyük bir heyecanla hazırlanıyoruz. Açık kaynak ve özgür yazılımın takipçileri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artıyor. Bunda ardı ardına sunduğumuz başarılı sürümlerin, kullanıcılara neredeyse sınırsız hareket alanı sağlayan uygulamalarımızın önemli rolü var. Fuarda ziyaretçilerimize açık kaynak dünyasındaki en son gelişmeleri, faaliyetlerimizi ve sürümlerimizi tanıtacağız. Fuar süresince özgür yazılım kullanıcıları ile buluşmanın yanı sıra, geniş bir kitleyi de açık kaynağın özgür ve renkli dünyası ile tanıştıracağımıza inanıyoruz."

  CeBIT Bilişim Eurasia Avrasya'nın en büyük dijital iş geliştirme ve teknoloji platformu olma özelliği taşıyor. Fuarı her yıl Türkiye ve dünyadan binlerce kişi ziyaret ediyor. Fuarda sadece geçen yıl 22 ülkeden 1.224 katılımcı yer aldı, 75 ülkeden 146 bin 572 kişi fuarı ziyaret etti.
   


Similar Threads: Pardus CeBİT'te
Forum Başlık Tarih
Teknik Yardım Pardus Nasıl Kurulur ? 18 Ağustos 2010
Teknik Yardım Pardus'un Kitabını Yazdı 15 Haziran 2010