Papirüsü Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 21 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Papirüsü İlk Kim Buldu

  Papirüsü Kim İcat Etti

  Papirüs sayfaları günümüze kadar saklanmış olup, çok önemli tarihi belgelerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Papirüs bataklık ve dere kıyılarında yetişen 2-3 m boylarında kamışa benzeyen, çok yıllık otsu bitkilerdir. Bitkinin gövdeleri üç köşeli, sert ve düğümleri yoktur. Çiçekler küçük başaklar hâlinde olup, bunlar da şemsiyeye benzeyen durumlar yaparlar. Çiçekler 6 parçalı ve kıl gibi incedir. Koyu yeşil olan papirüs bir yıl boyu yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Eğik yaprakları gövdenin ucundaki püsküllü kısımda bulunur.
  Çok eskiden beri Mısırda Nil kıyısında tarımı yapılmış olan bitkidir. Yalnız bugün aşağı Mısırda bitki hemen hemen hiç kalmamıştır. Yukarı Mısır ve Habeşistanda yer yer görülmektedir.Papirüs eski Mısırlılar için önemli bir bitkiydi. Gıda olarak kullanıldığı gibi yapraklarından da hasır, sepet yapımında faydalanılırdı.

  Papirüs kağıt yapımında da kullanıldı. Bunun için sapların tabakaları hafif hafif dövmeyle ayrılır. Sonra bunları 5-6 cm eninde, 25-30 cm boyunda şeritler hâlinde keserek uç uca ve yan yana yapıştırarak sayfalar halinde tabakalar yaparlardı. Bu tabakalar perdahlanır, böceklerin yememesi için üzerlerine sedir yağı sürülürdü. Bu tabakaların üzerine kamış kullanarak mangal kömürü, sübye ve başka maddelerden meydana gelen mürekkeple yazı yazarlardı. Yapılması, parşömenden çok daha ucuza mal olduğu ve uzun zaman muhafaza edilebildiği için, papirüs, edebî yazılardan resmî yazışmalara kadar çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

  alıntı
   
Yükleniyor...