Papağanlarda Tüy Dökülmesi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. dişi olan papağanım tüy döktü,acaba hastalık yüzündenmi yoksa normal mi?


  Papağanlarda tüy dökülmeleri sıkça görülür anacak bu durumun pek çok sebebi vardır. Papağanlarda tüy dökülmeleri ve tüy yolmanın ana nedenleri:

  - Tüylerdeki gelişim eksiklikleri

  - Yaralanmalar

  - Gözyaşı akıntıları

  - Alerjik nedenler

  - Akarlar

  - Hormonal eksiklikler

  - Protozoal hastalıklar

  - Çevresel faktörler

  - Kıl folikülleri iltihapları

  - Viral enfeksiyonlar

  - Stres

  - Alışkanlıklar diye sıralanabilir.

  Tüyün yeniden çıkmadığı veya tüy değişiminin gerçekleşmediği kuşlarda şişmanlık ya da deri tümörleri varsa tiroit bezinin düzgün çalışmadığından şüphelenmek gerekir

  Yaralanmalara bağlı olarak oluşan tüy dökülmelerinde yaralanmanın deride oluşturduğu tahribat önemlidir. Serin ve kıl foliküllerinin tahrip olduğu olaylarda yara bölgesi iyileştikten sonrada bu bölgede yeni tüyler çıkmaz. Hafif yaralanmalarda dökülen tüyler normal süresi içinde tekrar çıkar.

  Gözyaşı akıntılarının bol olduğu durumlarda ki bazı sistemik hastalıklar ve göz hastalıkları bu guruptadır. Gözyaşının temas ettiği bölgelerdeki kıllar dökülürler eğer rahatsızlık devam eder ve kuşunuz tedavi edilmezse bu akıntılar bölgede irkiltilere neden olur ve bir daha o bölgeden kolay kolay tüy çıkmaz.

  Kozalaklı ağaçlarla temas eden bazı türlerde alerjik reaksiyonlara bağlı tüy dökülmeleri görülür. Alerjen maddeler ortadan kaldırıldığında ya da bu tür maddelere kuşun teması engellendiğinde tüyler tekrar çıkar.