papağanlar

'Eğitim Merkezi' forumunda Bloom tarafından 17 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. Özellikleri

  Hepsi canlı parlak tüylü ve kıvrık gagalıdır. Kafaları büyük, boyunları kısa, taklit kabiliyetli zeki kuşlardır. Ayaklarını bir el gibi rahatça kullanırlar, tırmanıcıdırlar. Genellikle meyve ve tanelerden meydana gelen besinlerini ayaklarıyla kavrayarak gagalarına götürürler. Gaga o kadar kuvvetlidir ki, en çetin cevizi bile bir darbede kırabilir. Bir metre boyuna ulaşan Amerika arası bir defada insan parmağını koparabilir.

  Gülünç davranışları, sevimliliği, şakacılığı ve konuşma taklit kabiliyeti papağanı yüzyıllarca aranan kafes kuşu yapmıştır. Yalnızlık çeken uzun yol denizcilerine ideal arkadaş olmuştur.


  Anatomileri

  Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.

  Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar.

  Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanı hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Avustralya'da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler.

  Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir.


  Yaşantıları


  Papağanlar toplu halde yaşayan kuşlardır.Papağanlar tabii halde ağaçlarda yaşarlar. Ancak insan sesini ve melodileri ezberleyerek tekrarlama kabiliyetlerinden dolayı, birçok evde kafeslerde beslenirler. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymak faydalıdır. Yuvalarını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına yaparlar. Eşler birbirlerine bağlıdır. İri yapıda olanların dişileri yılda 2-3, küçükleri ise daha çok yumurta yaparlar.


  Beslenme

  Çeşitlerine göre tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bu arada hayvansal besin alan birkaç tür de mevcuttur.


  Konuşma

  Papağanlar, çok kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri anlamlarını bilmeden tekrar ederler. Doğada özgürken insanlarla hayvanları taklit etmedikleri tetkik edilerek anlaşılmıştır. En tanınmış konuşan türü jako'dur. Erkekler dişilerden daha iyi konuşur. Yeni bir kelimeyi öğrendikleri zaman memeliler gibi mükafat beklemezler. Verilecek cezadan da anlamazlar. Eğitimleri sabır ister.

  Türlere göre papağanlar içersinde en çok konuşma yeteneği olanlar şöyle sıralanabilir;

  Jako,
  Amazon,
  Muhabbet kuşu,
  Lori,
  Kakadu,
  Ara,...
  Muhabbet kuşu gibi bazı türlerin konuşmaları ıslığa benzer olduğu için farkedilmeyebilir, bununla beraber gri papağan, amazon papağanı, ara ve kakadu gibi türler net ve anlaşılır şekilde konuşabilir. Kuşların konuşma yeteneğini, eğitim, genetik ve geçmiş deneyimler etkileyebilmektedir.

  Papağanlar kuşlar sınıfı içersinde beyin organizasyonu en gelimiş canlılar olarak, sebep-sonuç ilişkisi kurmakta oldukça başarılıdırlar. Örneğin telefon çaldığında "alo" ya da kapı çaldığında "kim o" gibi kelimeleri söyleyebilirler. Bu tarz kelimeleri söyletmenin öncelikli olarak eğitimle ilgili olduğunu belirtmek gerekir.


  Yaşam süreleri

  Ortalama ömürleri 70 yıl kadar olan papağanların 315'ten fazla çeşidi vardır. Kafestekiler 30-40 yıl yaşayabilir. Elli yıl yaşayanları görülmüştür.


  Zararları

  Tarım ürünlerine olan ziyanlarından dolayı bol avlanmaktadırlar. Esaret hayatına rahat alıştıklarından kafeste kolayca beslenebilirler. Fakat "papağan hastalığı" diye bilinen psittakozu, insana bulaştırdıklarından zararlı olabilirler.


  Dağılımları

  Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya'nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Cevap: papağanlar

  Yukarıdaki İki Kuş Bizimkinin Aynıları
   
 3. Cevap: papağanlar

  Papaağanlar hakkındaki aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler prensesim.

  Bu arada siz evde papağan kolleksiyonu yapmıyosun dimi. :f106:
   
 4. Cevap: papağanlar

  Bloom bende bunlardan almak istiyorum evime çok güzeller
  bitane kız bitane de erkek olsun
   
 5. Cevap: papağanlar

  çok güzeller tesekkürler blom ellerine sağlık
   
 6. Cevap: papağanlar

  Ne kadar renkli eğitici güzel bir paylaşım olmış bu böyle prenses:f40: bizim evede acil lazım,siparişi buradan mı yapıyoruz:f40:
   
 7. Cevap: papağanlar

  Valla evde iki tane papağan var Bloom'un dediği gibi sanırsın muhabbet kuşu çeneleri hiç bitmiyor hele birde kavga ediyorlarki görmeyin bende bu konuda öğrendiğim bir bilgiyi paylaşıyım çok ilginç geldi bana.. Eşleşen papağanları ayırırsanız malesef intihar ediyorlarmış hayvanlar :eek:
   
 8. Cevap: papağanlar

  çok güzeldi meleğim ama benim papaganım yok malesef aslında düşünüyorum mert için almayı kimi sağlıksız oldugunu söylüyor kararsızım muhabbet kuşumuz vardı çok güzeldi ama etrafı çok kirletiyorlar malesef mert,e alıym bir tane doğum gününde bakımı hakkında sizden bilgi alırım artık annenle ikiniz uzmanlaşmışsınız bu konuda :f106:
   
 9. Cevap: papağanlar

  Sizin kuşlarla en son geldiğimde çok yakından ilgilendim fıstığım :f106:
   
 10. Cevap: papağanlar

  Yararlı bilgiler için teşekkürler Melisacımm..:f40: Ama ben hayatta evde hayvan besleyemem.:f106:
   
 11. Cevap: papağanlar

  Bloom çok güzel bilgiler papağanlar hakkında baya şey öğrendik.... Sen bu konunun uzmanısın anlaşılan... Papağanlarına selamlar...