Papağanlar hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Özellikle yeni papağan alanların en çok sordukları soruların başında; papağanımı nasıl eğitirim gelmektedir.

  Öncellikle papağan aldığınızda kafesi ve gerekli ekipmanları dikkatlice seçmelisiniz. Papağanınızın rahat edebileceği genişlikte bir kafes almalısınız.

  Bu ileride papağanınızı eğitmede size yardımcı olacaktır.

  Bundan sonra yapmanız gereken ise papağanınıza ilgi göstermektir.

  Bu aşamada sabırlı olmak gerekir. Papağanınıza nasıl ilgi göstereceğinize gelince ona elinizle yem verin, onunla konuşun, onunla oyun oynamaya çalışın İlk zamanlarda size tepkisi olumsuz gibi gelebilir ama giderek oda bu duruma alışacaktır ve oda eğlenecektir.

  Papağan ile ilgilenmek.

  Anavatanları Avustralya'nın yüksek semaları. Uçarken birbirleri ile haberleşmek için seslerini kullanıyorlar.

  Avustralya'nın belli kesimlerinde yaşayan ibikli papağanlar başka bölgelere de göç etmiş. Önceleri sadece ormanlık alanlarda yaşayan bu papağanlar daha sonraları çöl olan yerlere doğru kaymış, bunun sonucunda da o bölgelerde bitki örtüsünün zenginleştiği görülmüş. Bu kıtanın en yaygın ibikli papağanı Kakatoe Roseicapilla adı verilen papağan türü. Yuvalarını ağaçların üzerine yapan bu tür birarada yaşamaya alışık kuşlardan.


  Genellikle güneşin doğuşu ile uyanıyor ve hemen yiyecek aramaya koyuluyorlar. Bazı zamanlar besin bulabilmek için kilometrelerce yol katettikleri bile oluyor. Büyük yeşil bitki örtüsünün üzerinde yönlerini hiç kaybetmeden kendinden emin bir şekilde uçuyorlar. Rotaları üzerinde daha önceden belirledikleri noktalar onlara yardımcı oluyor. Bu noktalarda dinlenip su ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017