Pankreasın Sindirim Sistemindeki Görevi Nedir

'Etüt Merkezi' forumunda Burcu tarafından 16 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


  1. Pankreas, karın boşluğunda ve omurganın bel kısmının önünde bulunan bir salgı bezidir. Yaklaşık olarak 15-25 cm uzunluğunda olup ve kadınlarda 55 gr, erkeklerde ise 70 gr ağırlığındadır. Ön kısımdan başlayıp arka kısma doğru yassı biçimini alan pankreasın düzensiz olan bu şekli çengele benzetilebilir

    Sindirim sistemi ana ve yan organlara sahiptir. Eğer besinlerimiz o organın içinden geçiyorsa bu organlar ana organ, eğer bir organ aracılığıyla salgılanıp, salgılanan maddeler besinlere dışarıdan ekleniyor ise bu görevi sahip olan organlara da yan organ denilmektedir. Pankreas sindirim sistemine dışarıdan salgı gönderiği için bu organımız sindirim sisteminin yan organlarından biridir. Pankreas hem sindirim enzimleri üretir hem de hormon üretir. Bu yüzden pankreas “karma bez” olarak da adlandırılmaktadır.

    Bu yan organın yani pankreasın sindirim sistemindeki görevi;

    - Protein, yağ ve karbonhidratların sindirimine yardımcı olan salgılar üretir. Ayrıca bu salgıları da on iki parmak bağırsağına göndererek bu besinlerin kimyasal sindirimine yardımcı olur. Aynı zamanda bunun haricinde de tüm besinlerin kimyasal sindirimin yapmasını sağlayan enzimleri salgılar.
     


Similar Threads: Pankreasın Sindirim
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi pankreasın görevi nedir 30 Eylül 2011
Etüt Merkezi Sindirim sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerekmektedir? 10 Ağustos 2015
Etüt Merkezi Sindirim sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir? 15 Ağustos 2015
Etüt Merkezi Sindirim sistemi kavram haritası 21 Temmuz 2014
Etüt Merkezi Sindirim sistemi hastalıkları nelerdir ve korunma yolları 22 Temmuz 2014