Pankreas Nakli Nedir?

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 28 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Pankreas Nakli Nedir?
  Ergenlik çağında şeker hastalığıyla tanışan bir çok hastanın en büyük hayali insülinden kurtulduğu günü görmektir.Hastanelerde uygulanan pankreas nakli sayesinde pek çok hastanın kabusu sona eriyor.

  Memorial Hastanesi'nde ilk kez pankreas naklini gerçekleştiren Op. Dr. Burak Koçak pankreas nakli hakkında bilgi verdi.

  Diyabet, Böbrek Yetmezliğine Neden Olabilir

  “Şeker hastalığıyla genç yaşlarında tanışan kişiler ( Tip1 Diyabet) insülinle yaşamak zorunda kalır. Bu kişilerin pankreasları maalesef vücutta şekeri düzenlemek için gerekli olan insülini salgılayamamaktadır. Bu durum, hastalarda bir takım tıbbi ve sosyal problemlerin oluşmasına neden olur. Diyabet vücut için en tehlikeli hastalıklardan biridir. Şeker hastalığı nedeniyle zaman içerisinde diğer organlar hızla zarar görür. Kalp, göz, sinir sistemi bu organların sadece bazılarıdır. Böbrek yetmezliğine dahi neden olabilen diyabet, hastaları diyalize mahkum edebilir. Hem insülin kullanmak, hem de diyalize girmek zorunda olan kişilerin hayatı zaman içerisinde dayanılmaz bir hal alır.  Hangi Durumlarda Pankreas Nakli Yapılır?

  Vücudun şeker hastalığından zarar görmesini engellemek için yapılması gereken en iyi tedavi insülin salgılayamayan pankreasın yerine yeni bir pankreas nakletmektir. Eğer diyabet nedeniyle hastanın böbrekleri de zarar gördüyse, bu kez hem böbrek hem de pankreas nakli yapılması gerekir. Böylece hasta hem şeker hastalığından, hem de böbrek yetmezliğinden ömür boyu kurtulmuş olur. Bu tür hastalarda sadece böbrek nakli yapıldığında ise diyabetin vücuda etkileri devam ettiği için böbrek yeniden zarar görebilir ve nakledilen böbrek bir süre sonra yeniden yetersiz kalmaya başlar. Özetle, nakledilen pankreas böbreği de korur.

  Türkiye'de çok az kişi pankreas naklinin yapıldığını biliyor ve çok az merkezde bu nakil uygulanıyor.
  Op. Dr. Burak Koçak
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Mar 2013