Panik Atak Evreleri

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Panik Atak Evreleri  Panik Atak Evreleri Nelerdir  Panik Atak; yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı ve anksiyete sonucu ortaya çıkan ve beyin tarafından yanlış sinyaller gönderilerek yaşanan bir korku nöbetidir.

  Panik Atak Belirtileri
  - Göğüste ağrı ve basınç hissi.
  - Hızlı ve şiddetli kalp çarpması.
  - Nefes almada güçlük, boğulacağını sanma.
  - Dizlerde ve ayaklarda titreme, güçsüzlük.
  - Mide bulantısı, karın ağrısı.
  - Baş dönmesi, bayılacak gibi olma ya da bayılma.
  - Ölüm korkusu yaşama.
  - Mide de rahatsızlık. Bazen mideden başlayan ağrı kalbe doğru gider ve (sol kol da dahil) ağrı yapar.

  Panik Bozukluğunun gelişim sürecinde dikkati çeken ve genellikle her kişide benzer olarak ortaya çıkan evreler vardır. Birinci evre, kişi farkında olsun ya da olmasın içsel bir olayın gerçekleşmesidir. Bu içsel olay hemen her zaman vücut duyumlarında gerçekleşen bir değişimdir.Kalp atışlarının artması, soluksuz kalma sıcaklık basması gibi belirgin fizyolojik değişimler içsel olaylardan bazıları olabileceği gibi bunların yerine genel bir iç sıkıntısı ya da rahatsızlık duygusu, tedirgin edici görsel bir imaj da tetikleyici içsel olaylardan biri sayılabilir.

  Bu ve benzeri yıkımsal düşünceler fark edilen içsel olayın şiddetinin artmasına sebep olur ve artan bedensel belirtiler yıkımsal düşünceleri doğrular gibi görünerek düşüncelerin yıkımsal etkilerini arttırır ve kişinin kaygısı oldukça kısa bir sürede o denli şiddetlenir ki kalp krizi geçirdiğine kesinlikle inanarak hastanelerin acil servislerine başvurur.

  Bu iki evre sırasında yaşananlar panik döngüsü olarak adlandırılır. Panik Bozukluğu yaşayan kişiler en çok birinci evredeki belirtilerden yakınırlar ve tedavide onları ortadan kaldırmak isterler ancak kaygı duygusunu hissetmek ve kaygı duygularını çağrıştıran bedensel durumları yaşamak gündelik hayatın bir parçasıdır ve yok edilemezler.
  Panik bozukluktan kurtulmanın en etkili yolu yıkımsal düşüncelerden kurtulmaktır.