Panik atak belirtileri neler

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 30 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


  1. Panik nöbetleri, yoğun bir korku ve rahatsızlık duygusu yaşamanıza sebep olur ve her an kötü bir şey olacağını ya da sonunuzun geldiğini, hatta öleceğinizi hissedersiniz .Kendinizi kontrol edemeyeceğiniz, aklınızı yitirebileceğiniz ve ölebileceğiniz tarzında aşırı korku ve endişelerle, evden dışarı çıkamaz hale gelebilir, yalnız kalmak istemeyebilir ya da kalabalık ortamlardan kaçarak içe kapanabilirsiniz Arkadaş ve aile ilişkileriniz de kimsenin sizi anlamadığı düşüncesi ile bozulabilir.

    Eğer panik atak yaşıyorsanız, iç dünyanızda da birtakım çatışmalar yaşarsınız Yapmak istedikleriniz ile yapmak zorunda olduklarınız arasında bir denge kuramamışsınızdır İstemediğiniz halde yapmak zorunda olduklarınız, içinden çıkamadığınız ve gelecekle ilgili aşırı kaygı ve korkular duyduğunuz ve bu duygularla baş edemediğiniz için vücudunuz da bu duruma fiziksel olarak tepki verir Baş etme güçlüğü yaşadığınız duygulardan kendinizi bir şekilde korumaya çalışırsınız Sorunla yüzleşmekten ve baş etmekten kaçınmaya çalışırsınız.

    Zaten panik atak rahatsızlığınız varsa, yaşadıklarınızın temelinde tamamen fiziksel sorunlar olduğuna kendinizi inandırır, psikolojik kaynaklı olduğunu kabul etmezsiniz ve doktorların da sizi anlamadığını düşünebilirsiniz. Yakınlarınız da sizin bu durumunuzu ya çok önemseyebilir ve olayın pekişmesine sebep olabilir ya da önemsemeyerek kendinizi yalnız ve çaresiz hissetmenize ve daha çok içe kapanmanıza yol açabilirler.