Pamukkale travertenleri hakkında kısa bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 23 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Pamukkale travertenleri hakkında bilgi  Pamukkale travertenleri Denizlide'dir.Pamukkalede çıkan sıcak su kaynakları oluşan doğal kanal vasıtasıyla bugünkü traverten yataklarına gelmektedir. Burada traverten katlarına dökülerek kayalarda çökelme meydana gelmesini sağlamaktadır.Kayalara dökülen 356 derece sıcaklığındaki su kalsiyum ve hidrokarbonat olarak bir hayli zengindir. Havayla teması sonucunda karbondioksit ve karbonmonoksit bu travertenlerden ayrılarak kalsiyum karbonat çökeltisi oluşmasına neden olur. Kalsiyum karbonat doğal olarak beyaz renkli olup zamanla sertleşerek kaya gibi sert olmaktadır.

  pamukkale-traventerleri.jpeg

  Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır.Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir.

  Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C° arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölge potansiyeli içinde yer alan bir ünitedir. Kaynak, antik devirlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m. uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmı çökelmenin olduğu traverten katmanlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol katetmektedir.

  Katmanlı havuzcuklarda ve katkat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve “traverten” olmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katmanlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşak haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına ve çökelme dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

  Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye’nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi bir çok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir.
    2. geçen yaz gittim buraya harika bir yer korunması lazım
    3. Pamukkale travertenler
    4. Gerçekten Çok Güzel Gezip Görmek Lazım :D
    5. çok güzel bir yer öneriom
    6. Çok güzel