Pamuk ipliğe nasıl dönüşür

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Habibe tarafından 15 Şubat 2016 tarihinde açılan konu


  1. Pamuk İpliğe Nasıl Dönüştürülür
    Şimdi sıradaki konumuz pamuğun nasıl işlenerek ipliğe dönüştürüldüğüdür. Hepimizin bildiği veya birçoğumuzun bilmediği pamuğun işliğe dönüştürülme hikayesini ele alacağız şimdi. Sıkıştırılmış balya balya pamuk, ilk olarak iplik fabrikasına getirildiğinde hem lifleri bir birine girmiştir, hem de pamuklar toplanırken araya bitkiler karışmıştır. Üstelik bunlarla beraber balyalardaki pamuğun cinsi aynı kalsa bile değişebileceği için, önce ilk olarak eldeki bütün balyaların birbirine karıştırılarak harmanlanması gerekmektedir.
    Pamuk ipliğe nasıl dönüşür.jpg

    Bundan sonraki işlem, pamuk yığınlarının, liflerinin açılıp bir güzel temizlenmesidir. Temizleme işlemi için tek bir birim halinde harmanlanmış çok çeşitli makinalar kullanılır. Bu makinalara giren pamuk, orada dövülüp güzel bir şekilde kabartılarak dağınık yamuklar haline gelir. Ve bu işlemle beraber liflerin arasındaki yapancı maddeleri temizleyen bir aracımız da vardır. Bu makineye hallaç makinesi denmektedir. Bundan sonra tarak makinesine erişen pamuk demetleri, her birinin yüzeylerinde on binlerce iğne bulunan döner başlıklı silindirlerin içinden geçerek lif lif birbirlerine ayrılırlar ve tabiri caizse bir tül inceliğinde, çok gevşek bir örtüye dönüşür. Bundan sonraki makine ise çok önemli bir görev oynayarak dağınık ve gevşek bir şekilde duran bu demetleri, birleştirerek 2 cm enine sahip bir pamuk şeridi haline dönüştürür. Böylelikle güzel bir şekilde temizlenen ve lifleri artık çekme ve bükme makinalarına girmeye hazır olan pamuk şeridi haline dönüşürler. Bu makineler de ipliği çok dikkatli ve düzenli bir şekilde eğirirler.
    Bu makinaların nasıl çalıştığını anlayabilmeniz için çok dikkatli bir şekilde, iyice didilerek kabartılmış olan bir pamuğu sol elinize alın ve gevşekçe tutun, sonrasında ise sağ elinizle birkaç tutam lif yakalayıp hafifçe çeker bir şekilde öte yandan da lifleri parmaklarınızın arasına yavaş bir şekilde yuvarlayarak bükün. Pamuk şeridine dönen ipliğimiz bu aşamadan sonra türlü türlü makinelere girerek düzenlenir ve sonuç olarak tam bir pamuk haline getirilir. Sizlere bu yazımda çok fazla uzun tutmadan bir ipliğin nasıl olarak pamuğa dönüştüğünü anlatmaya çalıştım. Tam detaylı olarak olmasa da bilmeniz gereken kısmın bu kadar olduğuna emin olabilirsiniz.