Bilgi Pal sokağı çocukları kısaca özeti

'Ders notları' forumunda GezgiN tarafından 4 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Pal sokağı çocukları kısaca özeti

  Pal Sokağı çocukları 1907 yılında Budapeşte’nin yoksul Jozsefvaros semtinde yaşamaktadır ve bu çocukların tek bir oyun yeri kalmıştır. Çocuklar bu arsada toplanır,oyunlar oynamakta ve eğlenmekjetedirler. Bir dernek kurmuşlar ve bu derneğin adını da Macun toplayanlar derneği demişlerdir.Bu çocuklar Boka’yı başkan seçmişlerdir.
  Aşağı sokaktaki botanik bahçesi çocuklarının oyun bahçeleri olmadığı için Pal Sokağı çocuklarının arsalarını almak istemeye başlar. Zengin çocuklarının bu hamlesi bir savaş çıkaracaktır. Botanik bahçesi çocukları Nemeçek ve arkadaşlarının oyunlarını bozup, ellerindeki bilyelere el koyar.

  Başka bir gün botanik bahçesi çocuklarının başkanı olan Ferenç Atş onların kalelerinin bir bayrağını çalıp gider. Çeteleşmeye başlayan çocuklar çetelerinde üst eğmenler, teğmenler, erler gibi görevler dağıtıp ordulaşmaya başlarlar. Pal Sokağı çocukları bayralarını çalan düşmanlarıyla vatan saydıkları bu arsayı korumak için savaşmaya karar vermiştir.

  Pal Sokağı çocukları iki askerni düşman kalesine gönderip ”PALL SOKAĞI ÇOCUKLARI BURADAYDILAR”yazılı bir kağıt bırakma kararı alır. Bunun için Boka, Çonakaş ve henüz er olan Nemeçek bu işi başarırlar ama kötü bir olayla da karşılaşırlar çünkü arkadaşları olan Gereb onlara ihanet etmiştir. Gereb düşmanlarına arsa ve Pal Çocukları hakkında gizli bilgiler vermiş bunu da onlar duymuştur.

  Nemeçek , hain Gerep’in duyunca bunu gururuna yediremeyip ortaya çıkar. Ferenç ise onu yakalayıp suya girmesine zorlamış ve Nemeçek suya girmek zorunda kalmış ama çok üşüttüğü için daha sonra hasta olmuştur.

  Savaş günü gelmiş herkes savaşa nasıl katılacağını,ne görev alacağını öğrenmiş, komuta kademesi ve erler görevlerini bellemişlerdir. . Nemeçek o gece daha da çok hastalanmış bu yüzden savaşa giremeyecek hale gelmiştir. Hain Gereb de yaptıklarından pişman olmuş eski grubuna dönmüştür.

  Boka savaş planında bir değişiklik yapmış, düşmanı beklemeye başlamışlardır. Düşman Mal ve Maria sokağından saldırıya başlamış fakat çocuklar bu grubu püskürtüp .kulubelerine tıkamışlardır. İkinci gruba hep birden saldırı yapıp sokağa doğru sürüklerler. Ferenç kulubedekileri kurtarmaya giderken Nemeçek savaş alanına gelip Ferenç’e saldırmıştır. .Nemeçek yere düştüğü sırada bayılır. Annesi onu eve götürürken savaş kazanılmıştır. Çocukların yardımıyla Nemeçek eve götürülür. Herkes oradan ayrılırken Boka evden ayrılmamış çünkü birşeyler olacağını sezmiştir.O gece Ferenç’ te oraya gelir, çünkü Nemeçek’in hastalanmasına o sebep olmuştur.

  Fakat savaşlar ve kavgalar boşunadır, Çünkü o arsaya da büyük bir apartman dikilecektir. Ama Nemeçek ölmüştür.