Pakistan'ın Kültürü

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 2 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pakistan'ın Kültürü  Pakistan'ın Kültürel Özellikleri

  Pakistan, resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti. Güney Asya'da bir ülkedir.

  Umman Denizi'ne 1046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6.'dır.

  Pakistan, Güney Asya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin kültürel, sosyal ve tarihi etkisi altında, değişik dil, mezhep ve etnik gruplara mensup 160 milyon civarında nüfusa sahiptir.

  Toplam nüfusun %96,68'i Müslümandır. Müslüman nüfusun %20'sini Şiiler, geriye kalanını Sünniler oluşturmaktadır. Nüfusun %3,32'sini ise Hıristiyan, Hindu, Sih ve Budistler oluşturmaktadır.

  Gayrimüslim azınlıklar içinde en büyük grubu %1,55 ile Hıristiyanlar teşkil etmektedir. Pencap Eyaleti'nde Pencabiler, Sind Eyaleti'nde Sindler, Kuzey Batı Sınır Eyaleti'nde Pathanlar, Belucistan Eyaleti'nde Beluciler ağırlıklı olarak yerel nüfusu oluşturmaktadır. Pakistan İran'dan sonra, dünyanın ikinci büyük Şii ülkesidir.

  [​IMG]

  Pakistanın Gelenek Ve Görenekleri
  Bölgenin tarihi geçmişi göz önüne alınırsa, bu geleneklerin Pakistan Müslümanları tarafından benimsenmesinde, yüzyıllar boyu devam eden Türk hakimiyetinin büyük bir rolü olduğu da söylenebilir. Hediye aldığınızda açılmaz. Hediyeler iki eli ile verilmektedir. Bir eve davet edilirseniz ayakkabılarınızı çıkartmanız gerekiyor.

  Tarım faaliyetlerinin ön planda olduğu ülkede, halkın büyük bir kısmı köylerde yaşıyor.

  Feodal kültürün asıl kültür olarak ağırlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Buna bağlı olarak da hiyerarşik yapılanmanın, kast sisteminin de güçlü olduğunu görüyoruz. Müzik, kültür, yaşam ve toplumsal özellikler hep iç içedir. Böyle olunca, bu yapılanma tabii ki müziği de, kültürü de, anlayışı da etkiliyor ya da birlikte birbirleriyle etkileşim içerisinde oluyorlar.

  Festivaller, Geleneksel Danslar ve Kıyafetler

  Şab-e Barat, Gydil Fitr, Sibi, Sind At ve Büyükbaş Hayvan gösterileri, Jashan-e Larkana, Bassant, Newroz gibi çeşitli adlarla her ülkede olduğu gibi belli dönemlerde festivalleri, bayramları, özel günleri vardır. Bu festivallerin kimisinde dualar edilir, ev ziyaretleri yapılır. Tatlılar dağıtılır kimisinde, kimisinde geleneksel sporlar yapılır, yarışmalar düzenlenir, el yapımı ürünler sergilenir, danslar yapılır. Mesela, Bassant Festivalinde insanlar bir araya gelir, baharın geldiğinin ifadesi olarak uçurtmalar uçurulur. Ya da Newroz bayramında, futbol, voleybol, hokey gibi sporlar yapılır, halk danslarından örnekler sergilenir.