Paket Yenileme Ücreti Nedir?

'Sosyal Konular' forumunda Sitem tarafından 30 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Bankalardan Yeni Uygulama Paket Yenileme Ücreti
  Bankaların tüketiciden para alma bahaneleri bitmiyor. 'Kart aidatı, dosya masrafı, hesap işletim ücreti, sigorta bedelleri, rehin kaldırma ücreti, ekspertiz ücreti' derken, tüketiciye yeni bir masraf kalemi daha yüklendi: Paket Yenileme Ücreti .Bazı bankalar, müşterilerinden Paket Yenileme Ücreti, adı altında bir para talep etmeye başladı.Tüketiciler kredi kartı ekstrelerinde gördükleri 40 ila 50 TL'lik Paket Yenileme Ücreti karşısında şaşırıyor.

  Nedir Paket Yenileme Ücreti
  Bankalardan alınan bilgilere göre, tüketicilerin hesabından tahsil edilen 'Paket Yenileme Ücreti' bankada hesabı olan ve bankalardan kredi kullananlardan alınıyor. Bu pakete sahip olanlardan hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı tahsil edilmiyor.


  Tüketiciler Birliği Açıklaması:Hukuka Aykırı
  Konuyu değerlendiren Tüketiciler Birliği Kurucu Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz, "Bu yeni bir kart aidatı savaşının başladığını gösteriyor" dedi. Deniz, şunları kaydetti: "Bankalar sürekli yeni uygulamalarla karşımıza çıkıyor. 5411 sayılı Bankacılık Yasası gereği bankalar, yaptığı her türlü tahsilatı yasal bir sözleşmeye dayandırmak zorunda. Yazılı bir anlaşma yapmadığı sürece, yapılan tüm tahsilatlar hukuka aykırıdır."Bülent Deniz, bu paranın hesaplarından ya da kartlarından kesildiğini gören tüketicilerin, hemen bankaya yazı yazarak, paranın iadesini istemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Banka iade etmeyi kabul etmezse hakem heyetine müracat edilmeli."  Takvim​
   


Similar Threads: Paket Yenileme
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Zorunlu Deprem Sigortası Yenileme 23 Temmuz 2012
Sosyal Konular K2 Belgesi Yenileme İşlemleri 2 Mayıs 2011
Sosyal Konular Nüfus Cüzdanı Yenilemek İçin Gerekli İşlemler 7 Şubat 2011