Padişahların Burçları

'Kadınların Dünyası' forumunda ZeuS tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Padişah Burçları

  Yüzyıllar öncesinde yaşamış ve tarihimize damgasını vurmuş padişahların burçlarını öğrenmeye ne dersiniz?

  Fatih Sultan Mehmet

  Koç burcu: Doğumu 29 Mart 1432 Burcunun en önemli özeliği ağırkanlılara sabır göstermesi, cesur ve cüretkar olması Başkalarından, kendisinden bile önde olmak ister Merihin etkisindeki Koç, kendine has fikirler ve yaratıcı enejiyle dikkat çeker İhtiraslı, soğukkanlıdır

  2. Bayazıt (Yıldırım)

  Yay Burcu: 3 Aralık 1447 yılında doğmuştur Cesur ve atılgandı Ama halim selimdi Şiir yazardı Jüpiterin etkisinde dine yönelik duyguları ağır bastı Seyahatten, iletişimden hoşlanırdı Çok güzel konuşurdu Yay erkekleri gibi o da insanların dış görünüşlerinin ötesinden bakıp sadece gerçek değerleri arardı

  Yavuz Sultan Selim

  Terazi Burcu: 10 Ekim 1470 yılında doğdu Çok sert biriydi Muharebeyi sever, kaba olmaktan nefret ederdi Adeta sevgi, güzellik ve güçten oluşmuştu Bu burcun erkekleri, yaptıklarına kendileri bile şaşar Yavuz, 2500 kilometrelik yol gidip Tebrizi aldı Terazinin gamzeli, çekici özellikleri Selimde de vardı.

  Kanuni Sultan Sülayman

  Boğa Burcu: 27 Nisan 1495 yılında doğdu Venüsün etkisindedir Çok hırslı, çalışkan ve sabırlı Boğa başarmak ister İyi bir aşıktır Hürrem Sultanla yaşadığı aşkta bunun kanıtıdır. Kanuni, acele etmez, geniş düşünür, geri adım atmazdı. Kanuni denmesinin nedeni de adalete inancından kaynaklanıyor

  2.Selim

  İkizler Burcu: 28 Mayıs 1524 yılında doğdu Duygulu, zeki, espirili idi. İkizler erkeğinde bazen iki kişilik görülür İkizlerin ince ve duygulu özelliğini taşıyan Selim, bir taraftan seferlere çıkarken, bir taraftan da muhteşem Selimiyeyi yaptırmıştır. Biraz dağınıktır. Konuşmaktan ve öğrenmekten hoşlanırdı.

  3. Murat

  Yengeç Burcu: 4 Temmuz 1546 yılında doğdu. Hatıralara önem verirdi. Annesi Nurbanu Sultana düşkündü. Mars ve Pluton etkisinde diğer Yengeçlere göre daha kararlıydı. Sahip olduğu şeyi bırakmazdı. Örneğin, Tiflis mudafasında bir avuç askerle kedi bile yedi fakat burayı bırakmadı.

  4.Murat

  Aslan Burcu: 27 Temmuz 1612 yılında doğdu Güçlü biriydi. Burcunun liderlik özelliğinin yoğun grubunda doğdu. Pohpohlanmayı seven, şık giyinen, eleştiriye kapalı ve titizdi 1633te tütün, 1634te içki yasağı koydu. Hata kabul etmezdi. Mükemmeliyetçiydi. Sefayı çok severdi.

  5.Murat

  Başak Burcu: 12 Eylül 1840 yılında doğdu Başak burcunun bize göre belki de en kötü örneği. 35inde tahta çıktı. Ancak taht ona yaramadı. Dengesini yitirdi. Bunun üzerine tahttan indirilerek Çırağan Sarayında sürgüne gönderildi. 93 gün padişahlık yaptı.

  2. Osman (Genç Osman)

  Akrep Burcu: 3 Kasım 1604 yılında doğdu. Annesi yetişmesinde çok titiz davrandı Zekası, keskin bakışlarıyla tipik bir Akrepti. Merhametli, hayal dünyası genişti.İkinci Fatih olabilirdi.Tahtta iken güneş tutuldu. Boğazda deniz tutuldu. 1622 yılında boğularak öldürüldü.

  2.Ahmet

  Balık Burcu: 25 Şubat 1643 yılında doğdu Tipik bir Balık burcudur Aşka aşıktı. İçe kapanıktı. Devamlı düşünceliydi. Şairdi. Yazı yeteneği, devleti yönetme yeteneğine göre inanılmazdı. İstanbul yangını ve Belgrattaki onbin insanın ölümü duygusal padişahı yıktı. Yenilgiyi sindiremedi. Hastalanıp vefat etti.

  3. Ahmet

  Oğlak Burcu: 31 Aralık 1673 yılında doğdu. Müzisyendi. İnce zevkliydi. İçki ve kumara hayli düşkündü. Dış görüntüsüne özen gösterirdi. Lale Devri sefasını da o sürdü. 1721 yılında ilk matbaanın açılmasına da o izin verdi. Fakat, patlayan Patrona Halil İsyani ile 27 yıl oturduğu tahttan indirildi.

  6. Mehmet Vahdettin

  Kova Burcu: 2 Şubat 1861 yılında doğdu Son Osmanlı padişahıdır. Kararsız biridir. Mondros ve Sevr onun döneminde yapıldı. Tahttan indirildi. Avrupayı dolaştı. İtalyada San Remoda oturma kararı verdi. 1926da 65 yaşında vefat ettiğinde, borcu yüzenden tabutuna haciz konuldu.

  3. Mehmet

  İkizler Burcu: 26 Mayıs 1566 yılında doğdu. İlime çok önem verdi. Tasavvufa meraklıydı. Merkürün etkisindeki padişah, Sadrazam Koca Sinanın başarısızlığını görüp, Haçova Meydan Savaşını kazandı. Ancak sonradan yaşadığı üzüntülere yüreği dayanamadı. 1603 yılında vefat etti.

  2.Mahmut

  Yengeç Burcu: 20 Temmuz 1758 yılında doğdu. Duygusal, cesur ve sabırlıydı. Vaka-i Hayriye onun döneminde oldu. Unkapanı köprüsünü o yaptı. Mescid-i Aksa onun döneminde onarıldı. İstanbulda birçok yeni okul açtırdı. Tüm Yengeçler gibi o da eski eserlere, eski değerlere çok sadıktı.


  2.Abdülhamit

  Başak Burcu: 21 Eylül 1843 yılında doğdu. Bir teorisyendi. Alman Prensi Bismark; onun için, “100 gram aklın 90ı Abdülhamitte, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde dedi. Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkardı. Birçok sosyal kuruluşun temellerini attı.

  Sultan İbrahim

  Akrep Burcu: 5 Kasım 1616 yılında doğdu. Deli değil, hayalperest ve zekiydi. 4 Murat öldürülmesini emretse de Kösem Sultan sayesinde kurtuldu. Tahta geçti.

  3.Osman

  Oğlak Burcu: 2 Ocak 1699 yılında doğdu. Cömertti. Sert, asabi ve sabırsızdı. Saraydaki kadınlar padişahın ayak seslerini duyduklarında hemen odalarına kaçarlardı. Tahta 56 yaşında çıktı.

  4. Mehmet

  Oğlak Burcu: 2 Ocak 1642 yılında doğdu. Avcı, edebiyatçıydı. Rus seferine çıktı. Viyanayı kuşattı. Tahttan indirildi. Edirneye gönderildi. Diğer Oğlaklardan daha dikkatli, kararlıdır

  1. Mustafa

  İkizler Burcu: 5 Haziran 1644 yılında doğdu. Şair, hattat, tatlı dilliydi. Taht öncesi “Zevk, sefahat ve rahatı kendimize haram eyledik diyordu. Zenta Bozgununu yaşadı. Diplomasiyle çok ilgiliydi.

  5. Mehmet Reşat

  Akrep Burcu: 2 Kasım 1884 yılında doğdu. Belleği güçlüydü. Fakire, hastaya yardım ederdi. Ruh hali bu gruba giren bir Akrep olması nedeniyle gel-gitlere sahipti.


  1. Ahmet

  Koç Burcu: 18 Nisan 1590 yılında doğdu. Tıpkı Fatih gibi gayretliydi. 14 yaşında tahta geçti. Koçun duygu yüklü tarafını yazdığı şiirler gösteriyor. Devlet işleriyle bizzat ilgilenen bir padişahtı. Yay Burcu ve Jüpiterin etkisinde olduğu için sosyal çalışmaları çok severdi.

  1. Mahmut

  Aslan Burcu: 2 Ağustos 1697 yılında doğdu. Azimli ve sebatkardı. Patrona Halil İsyanını bastırdı. Belgratı aldı. Deprem bile onun cesaretini kırmadı. Döneminde onarımlar bitirildi. İstanbul rahat bir nefes aldı. Yanan dükkan ve evlerin zararını kendisi karşıladı. Büyük projelere imza attı.

  2. Süleyman

  Koç Burcu: 15 Nisan 1642 yılında doğdu. Hayli şişmandı. Dış görünümü halim selim, hatta davranışları entelektüeldi. Sosyal bir kişilik izlenimi veriyordu. Güzel konuşuyordu, merhametliydi, sabırsızdı.


  3. Mustafa

  Kova Burcu: 28 Ocak 1717 yılında doğdu. Heybetli bir vücuda sahipti. Hazineyi altınla doldurdu. Yeni deneyimlere meraklıydı. Kara ve Deniz mühendishanelerini ilk o kurdu. Kova burcu uyumu reddeder. Ama o 1774de Kaynarca Antlaşmasını imzaladı. Rus Savaşını kaybedince öldü.

  1. Abdülhamit

  Balık Burcu: 20 Mart 1725 yılında doğdu. Ok-yay konusunda iddialı, iyi bir hattat ve duygusaldı. Gizemli bilimlere çok meraklıydı. Almanlara karşı kazandığı önemli zaferlere sevinemedi. Çünkü 25 bin sivil ve askerin öldüğünü duyunca felç geçirdi ve 64 yaşında öldü.
  Alıntıdır
    2. Cevap: Padişahların Burçları

  Kanuni Sultan Sülayman

  Boğa Burcu: 27 Nisan 1495 yılında doğdu Venüsün etkisindedir Çok hırslı, çalışkan ve sabırlı Boğa başarmak ister İyi bir aşıktır Hürrem Sultanla yaşadığı aşkta bunun kanıtıdır. Kanuni, acele etmez, geniş düşünür, geri adım atmazdı. Kanuni denmesinin nedeni de adalete inancından kaynaklanıyor
    3. Cevap: Padişahların Burçları

  3. Murat

  Yengeç Burcu: 4 Temmuz 1546 yılında doğdu. Hatıralara önem verirdi. :f118: Annesi Nurbanu Sultana düşkündü. :) Mars ve Pluton etkisinde diğer Yengeçlere göre daha kararlıydı. :f20: Sahip olduğu şeyi bırakmazdı.:f40: Örneğin, Tiflis mudafasında bir avuç askerle kedi bile yedi fakat burayı bırakmadı. :f73:
    4. Cevap: Padişahların Burçları

  2.Abdülhamit

  Başak Burcu: 21 Eylül 1843 yılında doğdu. Bir teorisyendi. Alman Prensi Bismark; onun için, “100 gram aklın 90ı Abdülhamitte, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde dedi. Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkardı. Birçok sosyal kuruluşun temellerini attı.:f118::f118:
    5. Cevap: Padişahların Burçları

  [Başak Burcu: 21 Eylül 1843 yılında doğdu. Bir teorisyendi. Alman Prensi Bismark; onun için, “100 gram aklın 90ı Abdülhamitte, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde dedi. Ceza ve ticaret usulü kanununu çıkardı. Birçok sosyal kuruluşun temellerini attı. :f196:/COLOR]
    6. Cevap: Padişahların Burçları

  bu konu hakkında yanlış bılgılerle bıselerın anlatılması yanlış hemde cok önemli bi konu hakkında ECDADIMIZ olan osmanlı ,yanı hepsı dunyada eşi benzeri olmayan kahraman insanlardı.. bu bılgıler hıc hoş degıl ve gayet YANLIŞ bılgıler....
   


Similar Threads: Padişahların Burçları
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Burçların Uğurlu Renkleri Nelerdir? 4 Ağustos 2014
Kadınların Dünyası Burçların ayları ve günleri 21 Mart 2014
Kadınların Dünyası Burçların Ayları ve Günlerini biliyor musunuz? 11 Ocak 2014
Kadınların Dünyası Burçların Sembolleri ve Anlamları Nelerdir? 12 Aralık 2013
Kadınların Dünyası Burçlarına göre kadınların belirgin özellikleri nelerdir? 7 Aralık 2013