Özürlüler, şehirler arası yolculukta %50 indirim hakkına sahip

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 9 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. Özürlüler, şehirler arası yolculukta %50 indirim hakkına sahip !
  Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kassap, artık yüzde 40 engelli olan her vatandaşın şehirler arası yolculuklarda yüzde 50 indirim hakkına sahip olduğunu söyledi.

  Kassap, dernek binasında engellilere yönelik açılan bilgisayar kursuna katılanlara sertifikalarının verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Tüketiciler Birliği sayesinde engellilerin yasal hakkı olan ancak bir türlü uygulanmayan şehirler arası yolculuklarda yüzde 50 indirimin uygulanmaya başlandığını belirtti. 5387 sayılı yasaya göre yüzde 40 engelli olduğunu belgeleyen her engellinin indirimden yararlanabileceğini belirten Kassap, "Yasa, bu indirimi engelli vatandaşlara sağlamış

  ancak uzun süredir uygulanmıyordu. Tüketiciler Birliği'nin gündeme getirmesiyle yasa tam olarak uygulanmaya başlandı" dedi.

  Kassap, yasaya uymayan otobüs firmalarının 6 bin 500 YTL para cezasına çarptırılacağını, yasanın bir kaç kez ihlali durumunda ise hapis cezası uygulanacağını kaydetti.

  Halis Kassap, daha sonra 2 aylık bilgisayar kursunu başarıyla tamamlayan 16 engelliye sertifikalarını verdi. 2002 yılından bu yana açılan bilgisayar kurslarında bugüne kadar bin 69 engellinin sertifika aldığı bildirildi.