Ozon Tabakasının Korunması Günü

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda HazaN tarafından 25 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ozon tabakası nasıl korunur

  Ozon tabakasının korunmasına ilişkin uluslararası bir sözleşme olan Montreal Protokolü'nün imzalandığı 16 Eylül, dünyada "Uluslararası Ozon Koruma Günü" olarak kutlanıyor.

  BM Genel Kurulu, 1994 yılında ozon tabakasının korunmasına ilişkin uluslararası bir sözleşme olan Montreal Protokolü'nün imzalanma tarihi 16 Eylül'ün (1987), "Uluslararası Ozon Koruma Günü" olarak kutlanmasına karar verdi.


  Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 191 ülkenin imzaladığı "Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü" ozona zarar veren kimyasalların üretimi ve tüketimini durdurmayı amaçlıyor.


  Protokol, büyük çaptaki çevresel problemlerin ortaklaşa çözümünü hedefleyen, "en başarılı" uluslararası sözleşmelerden biri olarak görülüyor.


  Ülkeler, bu günü her yıl konuyla paralel bir dizi etkinliklerle kutluyorlar. Protokolün imzalandığı, Kanada'nın Montreal kenti, bu çok taraflı çevresel anlaşmanın 20. yıl dönümünü kutlama etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Çevre ve Orman Bakanlığından bir heyet de Kanada'nın ev sahipliği yapacağı 20. yıl kutlamalarına katılacak.


  20. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, çeşitli etkinliklerin yanı sıra "En İyi 20. Yıl Posteri", "Montreal Protokolüne İlişkin En İyi Gazete" ve "En İyi Gazete veya Dergi Makalesi" gibi yarışmalarla "Öne Çıkan Bağışçılar", "Öncü", "Ortaklar" ve "Kamu Bilinci" gibi konularda ödüller verilecek.

  [​IMG]