Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddeler

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 13 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Ozon Takasına Zararlı Olan Kimyasallar
  Ozon tabakasına zararlı olan kimyasalalr nelerdir konuyla ilgili bilinmeis gerekenler aşağıdaki kısa yazımızd ayarıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

  Kloroflorokarbonlar (CFC’ler), genel olarak klima sistemlerinde, buzdolaplarında köpük üretiminde (örneğin yataklar için) kullanılır.

  Halonlar, yangın söndürme cihazlarında kullanılır.

  Metil bromid, tarımda böcek ilacı olarak kullanılır.

  Ozon Deliği Nedir?

  Ozon deliği gerçekten bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler.


  Modern cihazlar ozon tabakasındaki incelmeyi belirleyebilmektedir. Ölçümler Güney Kutbundaki (Antartika) incelmenin Kuzey Kutbuna göre daha büyük olduğunu göstermiştir. Ozon tabakasındaki bu incelme bir şey yapılmazsa daha da büyüyecektir.

  Ozon tabakasında incelme küresel bir problemdir. Ozon tabakasındaki incelme problemine herkesin duyarlı olması ve zararlı kimyasalları artık daha fazla kullanmamasıyla ozon tabakasının iyileştirilmesi mümkün olabilecektir.