Ozon tabakasına zarar veren maddeler nelerdir

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 12 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. ozon tabakasına zarar veren maddeler  Ozon Tabakası dünyamız ve canlı yaşamlarının sürdürebilinebilmesi için çok önemli olup stratosferin üst kısmında bulunan tabakaya verilen bir addır.Bizlerin başlı başına Ozon Tabakasının zarar görmesine delinmesine neden olan bir çok şey yapmaktayız.

  Ozon Tabakası zarar veren bazı maddelere örnekler verecek olursak parfümler,spreyler,gazlar,aerasoller ,her türlü gaz olan ortamlar ozon tabakasının zarar görmesine neden olmaktadır.Özellikler parfüm ve deodorant gibi gazlı spreylerin içerisinde bulunan klor nedeniyle ozon tabakasını çözmektedirler.

  Ozon Bakasına Zararlı Olan Kimyasallar

  1-Kloroflorokarbonlar (CFC’ler), genel olarak klima sistemlerinde, buzdolaplarında köpük üretiminde (örneğin yataklar için) kullanılır.
  2-Halonlar, yangın söndürme cihazlarında kullanılır.
  3-Metil bromid, tarımda böcek ilacı olarak kullanılır.

  Ozon Deliği Nedir?

  Ozon deliği gerçekten bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler.


  Modern cihazlar ozon tabakasındaki incelmeyi belirleyebilmektedir. Ölçümler Güney Kutbundaki (Antartika) incelmenin Kuzey Kutbuna göre daha büyük olduğunu göstermiştir. Ozon tabakasındaki bu incelme bir şey yapılmazsa daha da büyüyecektir.

  Ozon tabakasında incelme küresel bir problemdir. Ozon tabakasındaki incelme problemine herkesin duyarlı olması ve zararlı kimyasalları artık daha fazla kullanmamasıyla ozon tabakasının iyileştirilmesi mümkün olabilecektir.  ozon-tabakasi-.