Ozon Tabakası Neden Delinir

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 29 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ozon Tabakası Neden Deliniyor,
  ozon tabakasının delinmesinin nedenleri

  Atmosferde bulunan ozon tabakası çeşitli etkiler sonucu incelmektedir bu incelme delinme olarak adlandırılıyor.Ozon tabakasındaki incelmenin sebebi kloroflorokarbonlar (CFC) dır.
  Ozon deliği gerçek bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler.

  Ozon Tabakasına Zarar Veren Kimyasallar

  Kloroflorokarbonlar (CFCler), genel olarak klima sistemlerinde, buzdolaplarında köpük üretiminde (örneğin yataklar için) kullanılır.
  Halonlar, yangın söndürme cihazlarında kullanılır.
  Metil bromid, tarımda böcek ilacı olarak kullanılır.

  Ozon Tabakası Neden Delinir

  Modern cihazlar ozon tabakasındaki incelmeyi belirleyebilmektedir. Ölçümler Güney Kutbundaki (Antartika) incelmenin Kuzey Kutbuna göre daha büyük olduğunu göstermiştir. Ozon tabakasındaki bu incelme bir şey yapılmazsa daha da büyüyecektir. Ozon tabakasında incelme küresel bir problemdir. Ozon tabakasındaki incelme problemine herkesin duyarlı olması ve zararlı kimyasalları artık daha fazla kullanmamasıyla ozon tabakasının iyileştirilmesi mümkün olabilecektir. Ozon Tabakasındaki İncelmenin Sonuçları Ozon deliğinin ana sonucu yeryüzüne daha fazla UV ışınının (özellikle çok tehlikeli olan UV-B) ulaşmasıdır. UV ışınları güneş yanıklarına, deri kanserine sebep olabilir, gözlere zarar verebilir (katarakt) ve insanlarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bilindiği gibi bağışıklık sistemi hastalıklara karşı koymamızı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem zayıfladığı zaman hastalıklarla savaşma yeteneğimiz de zayıflamış olacaktır. UV ışınları sadece sağlığımızı etkilemekle kalmaz çevre üzerine de olumsuz etki yapabilir. Tarımsal üretimi azaltabilir, ayrıca deniz besin zincirini bozarak balık nüfusunu etkiler.

  Ozon Tabakası Neden Delinir

  Ozon molekülleri atmosferde bulundukları yere göre farklı karakteristik özellikler gösterirler. Stratosfer tabakasındaki ozon canlılar için yararlı olup, buna karşılık dünya yüzeyine yakın atmosfer tabakasında (troposferde) bulunan %10 oranındaki ozonun yıkıcı etkisi bulunmaktadır. rnrnAtmosferdeki diğer moleküllerle reaksiyona giren ozonun, bitki ve hayvanların canlı dokularına çeşitli zararları bulunmaktadır. Atmosferdeki ozonun yaklaşık %90'ı yeryüzünden itibaren 10-40 km. arası yükseklikte ve stratosfer tabakasında bulunur. Bu bölgedeki ozonun özelliği; tüm canlı varlıkları, doğal kaynakları ve tarımsal ürünleri olumsuz yönde etkileyen ultraviole (UV) ışınlarını absorbe etmesidir. Ozon yoğunluğunun ultraviole ışınlarını tutma görevini yapamayacak kadar azalması, "ozon tabakasının delinmesi" olarak adlandırılmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi sonucunda; UV-b radyasyonu artmakta ve insanların bağışıklık sistemleri zarar görmekte, görme bozukluğuna ve deri kanserine yol açmaktadır. rnrnOzon tabakasının incelmesine sebep olan ve kloroflorokarbon ihtiva eden maddelerin başında klor türevleri, plastik köpükler (strafor), spreyler, aerasoller ve yangın söndürücüler gelmektedir.
   
 2. hmm

  hmm

  Cevap: Ozon Tabakası Neden Delinir

  lütfen yardım edin...
   
 3. Atmosferde bulunan ozon tabakası çeşitli etkiler sonucu incelmektedir bu incelme delinme olarak adlandırılıyor.Ozon tabakasındaki incelmenin sebebi kloroflorokarbonlar (CFC) dır.
  Ozon deliği gerçek bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler.
   
 4. Ozon tabakası olmasaydı yaşamamız da mümkün olmayacaktı. Güneşten gelen ışınlar, hani şu gözünü kamaştıran ışık çizgileri, aslında çok zararlı, ‘’Ultraviyole’’ dediğimiz ölümcül ışınlar içerir. İşte bu zararlı ışınları bir süzgeç gibi süzen tabaka , ozon tabakasıdır. Onun sayesinde gezegenimizde yaşayabiliyoruz. O halde o tabakayı çok iyi korumamız gerekiyor. Çünkü yeryüzünden havaya saldığımız bazı gazlar yükselerek ozon tabakasına zarar veriyor.
  Bu gazlar ozon tabakasını oluşturan ozon gazını inceltiyor. Ozon tabakasına zarar veren bu gazlara ‘’Kloroflorokarbon(CFC)’’ diyoruz. Bu gazların kullanımı, ülkemizde ve birçok ülkede yasaklandı. Ancak günlük hayatımızda çok sık kullandığımız deodorantlar, böcek ilaçları, tıraş köpükleri gibi basınç içeren metal kutularda da bu gazlardan bulunuyor.
  CFC gazları çok dayanıklıdır, zararlı özelliklerini yitirmeden ozon tabakasına kadar yükselirler. Ozon tabakasına ulaşınca da bu tabakayı oluşturan ozon gazına karışır ve güneşin zararlı ışınlarını süzen bu gazın yapısını bozarlar.
  Sonuçta ozon tabakasının bazı kısımları güneş ışınlarını süzemez olur. Bu da ‘’ozon tabakasının delinmesi’’ olarak adlandırılır.
   
 5. Bu site gerçekten çok güzelmiş.