Ozon Tabakası Hangi Katmanda Bulunur

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 21 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ozon Tabakası Hangi Katmanda Bulunur Hakkında Bilgi,Ozon Tabakası hakkında herşey

  Atmosfer,farklı kriterlere göre katmanlara ayrılıyor.1-Fiziksel-kimyasal özelliğine göre:Troposfer,Stratosfer,Şemosfer,İyonosfer ve Eksosfer(Jeokronyum veya Mezosfer)

  2-Sıcaklık durumuna göre:Troposfer,Stratosfer,Mezosfer ve Termosfer..
  Ayrıca bu katmanlar arasında geçiş tabakalarından bahsedilir.


  Fiziksel-kimyasal özellik dikkate alındığında Ozon Katı 19-45 km.ler arasında bulunduğuna göre bir kısmı stratosferde ve daha kalın katmanı Şemosfer içinde bulunur.

  Şemosferde oksijen (O2), güneş ultraviyolesi ile O3 (ozon) haline geçer.Bu nedenle 25-30. km den 80. km ye kadar olan katmana Şemosfer yanında Ozon katı da deniyor.

  Atmosferdeki ozon nasıl ölçülür?

  Atmosferdeki ozon miktarı yerden fırlatılan balonlar, spektrofotometreler ile uçak ve uydulara yerleştirilen sensörler tarafından ölçülür. Bazı ölçümler, ozonu tespit etmek için cihaz içine havanın çekilmesini sağlayan bir sistemi içeren cihazlarla yapılır. Diğer ölçümler, ozonun kendine özgün olarak atmosferdeki ışınları absorbe etmesine dayanır. Bu durumda güneş ışığı ve lazer ışını ozon içeren atmosfer parselini geçtikten sonra dikkatlice ölçülür.

  Ozon Tabakası hakkında herşey

  Ozon ölçümleri.
  Atmosferdeki ozon; yer-tabanlı sistemler, uçaklara monte edilmiş sistemler, yüksek seviyeli balonlar ve uydulara yerleştirilmiş aletler aracılığıyla ölçülür. Bazı aletler ozonu örneklenmiş havadan direkt olarak ölçerken, diğerleri ozonu aletten belli bir mesafe uzaktan ölçer.

  İnsan aktivitelerinin sebep olduğu stratosferik ozondaki incelmenin (azalmanın) başlıca aşamaları nelerdir?

  İnsan aktiviteleri sonucunda stratosferik ozondaki azalmanın ilk adımı; yer yüzeyindeki klor, brom içeren ozonu yok edici gaz emisyonlarıdır. Bu gazların çoğu; reaktif olmadığı ve yağmur ve kar içerisinde kendiliğinden çözülmediği için atmosferin aşağı kısımlarında toplanır. Sonunda yayılan gazlar, klor ve brom içeren daha reaktif gazlara dönüştürülen stratosfere taşınır. Daha reaktif olan bu gazlar daha sonra bozulan ozon ile reaksiyona girer. Sonunda, hava atmosferin alt kısımlarına döndüğünde, bu reaktif klor ve brom gazları yağmur ve kar tarafından yer atmosferinden uzaklaştırılır.
  [​IMG]