Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 15 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları nelerdir hep birlikte öğreniyoruz.Sevgili Anneler Yaptığımız hatalar ve yanlış davranışlar sergilediğimiz yanlış tutumlar çocuklarımızın gelecekte kendilerine olan özgüvenlerini etkiliyor.

  Çocuğumuza yaptığımız baskılar ve sürekli onu bir şeylere zorlamamız istemediği şeyleri ona zorla yaptırıp üzerinde hakimiyet kurmamız çocuklaırmızın gelişimlerini kötü bir şekilde etkiliyor.Bu nedenle sizlerle Özgüvenli çocuk yetiştirebilmek için gerekli olan Altın kuralları paylaşacağız fazlasıyla yararlı ve etkili olacağını düşünüyorum.

  Çocuğa sınırların belli olduğu ve sevginin açıkça ifade edildiği olumlu bir ev yaşamı sağlanmalıdır.

  Anne-babanın çocuğundan beklentileri onun yetenekleri ve yapabilirliği ile kıyaslandığında gerçekçi olmalıdır.

  Okulla ilgili yetersizliklerinden çok başarılarının üzerinde durulmalıdır. Bir dersten aldığı düşük bir not, diğer dersteki çalışma ve başarısını gölgelememelidir.

  Başarıları kadar gösterdiği gelişme ve ilerlemeler de çocuğun dün yapamadıkları ile bu gün yapabildikleri karşılaştırılarak somut olarak ortaya konmalıdır.

  Çocuğa kendi işini kendisinin yapması için fırsat tanınmalı, kendi başına yapabileceği işler bir yetişkin tarafından yapılmamalıdır.

  Çocuk haklı olduğunda haklılığı vurgulanmalı, haksız olduğunda hataları ve nasıl düzeltilebileceği konuşulmalıdır.

  Kendi kararlarını verebilmesi, seçim ve tercihlerini yapabilmesi için uygun ortam yaratılmalı; karar, seçim ve tercihlerinin sonuçlarına katlanması sağlanmalıdır.

  Evde düzenli olarak belli konularda sorumluluk alması sağlanmalı ve aldığı sorumlulukları yerine getirip getirmediği izlenmelidir.

  Çocuğun mümkün olduğu kadar farklı sosyal ortamlarda bulunması sağlanmalı, değişik insanları, çevreleri ve ortamları tanıması için fırsat verilmelidir.

  Girdiği farklı sosyal ortamlarda başarabileceği görevler alması sağlanmalıdır.

  Çocuğun zamanını verimli kullanması için onu yönlendirmek gerekir. Kendi kendisini meşgul edebileceği konular konusunda rehberlik edilmeli, kendine yetebildiğini görmesi sağlanmalıdır.

  Hoşlandığı, başarılı olabileceğine inandığı, yetenekli ve ilgili olduğu alanda bir hobi edinmesi sosyalleşmesi ve özgüveninin gelişmesi açısından önemlidir.