Özel günlerin ve kültürel ögelerin insanların bir arada yaşaması açısından önemi

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 9 Kas 2014 tarihinde açılan konu

 1. Özel günlerin ve kültürel ögelerin insanların bir arada yaşaması açısından önemi

  Her nesil kendisinden önceki nesillerden öğrendiklerini ve kendisinin kültürün bütününe katkılarını bir sonraki nesile aktarmaktadır.Bu nedenle kültür insan için kendi toplumunun bir mirasıdır.Yani birey kültürü daha önceki kuşakların çaba ve tecrübelerinin bir ürünü olarak devralmaktadır.

  Her kültür. Kendi unsurlarıyla tutarlı ve dengeli bir bütünlük teşkil eder.Yani toplumlarda aile, hukuk, sanat,ekonomik hayat, örf, adetler, ahlaki değer yargıları adeta birbirini tamamlayan bir bütün halinde görülür.

  Kalıtım, içsalgı, içgüdüler, dürtüler, zeka gibi biyolojik ve fizyolojik faktörler insan kişiliğinin maddi temelini oluşturur. Ancak insan dünyaya geldikten sonra ailesinden ve bağlı olduğu toplumdan da bir çok şeyler almaktadır.Bunlar da insan kişiliğinin manevi temelini oluşturmaktadır.Kişiliğin maddi temelini oluşturan bir çok özellik hayvanlarda da mevcuttur.İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli özellik onların toplumda kazandıklarıdır.Yani çevresinden aldığı manevi kültür öğeleridir.İnsanları hayvanlardan ayıran önemli bir özellik de insanların, soyut kavramlarla düşünebilmeleri, karar almaları ve seçme yeteneğine sahip olmalarıdır.Gerçekten de insanlar planlar yapar ve bunlara göre hareket tarzları belirler.
  İnsanlar sosyal gruplarda doğarlar ve toplumsal özelliklerini bu sosyal grupların içinde kazanırlar. Bireyler, toplumda yaşamak için gereken bilgilere ve değerlere bu gruplar aracılığıyla sahip olurlar.Bu bilgi ve değerleri benimsedikleri müddetçe bir toplumun üyesi olurlar.İşte bir toplumun üyesi olma sosyalleşme olarak değerlendirilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Kas 2014