Oyuncaklardaki Zehir ve Tehlike

'Sosyal Konular' forumunda Yasemin tarafından 20 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Çocuklarımızın sağlığını birebir etkileyen oyuncaklar üretilmeye devam ediyor.Birçok oyuncağın üretiminde sağlığa zararlı maddeler kullanılıyor. Bunlardan bir kısmı kansere neden olurken, bazı maddeler de kısırlığa yol açıyor.

  Çocuklarımızın odaları Oyuncaklarla dolu çoğu zaman renkli ve macera dolu bir tablo çizer. Ancak bu kahramanlar genellikle sadece plastikten yapılıyor. Amerika'nın yeni oyuncak yönetmeliği temmuz ayında yürürlüğe girecek. Almanya'nın Adalet Divanı'na bu konuda yaptığı başvuruyla ilgili kararınsa önümüzdeki yıl açıklanması bekleniyor.

  Çocuklarımızın oynadığı Oyuncakların yüzde 90'ının plastikten olduğunu belirtiliyor.oyuncaklar çoğu zaman çocuklar için zararlı maddeler içeriyor. Boyaların içindeki ağır metaller ya da plastiğin yumuşak olması için kullanılan malzemeler buna örnek.

  Bu konuda Almanya'daki yasalar oldukça sert, fakat AB'nin oyuncaklarla ilgili yeni yönetmeliği zehirli maddeler konusunda biraz daha esnek. Yönetmelik örneğin oyuncaklarda daha fazla kurşun kullanılmasına izin veriyor. Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü bu yönetmeliği eleştiriyor. Ensitütü'den Andreas Luch, şunları anlatıyor Bir taraftan kurşun gibi ağır metaller kullanılıyor.
    2. Cevap: Oyuncaklardaki Zehir ve Tehlike

  Ne kadar dikkat etmeye çalışsak da çocukları bazı oyuncakları almaktan alıkoyamıyoruz.