Oyuncak seçerken bunlara dikkat edin

'Bebek Bakımı' forumunda Destina tarafından 22 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Çocukların hayatının en önemli parçası oyundur.
  Oyunla yaşamın provasını yapıyorlar, duygu dünyalarını yansıtıyorlar, fiziksel ve duygusal olarak enerjilerini boşaltıyorlar, hayal güçlerini geliştiriyorlar. Oyun, çocukların hayatında böylesine önemli bir yer tutuyor. İşte bu noktada çocuğa oyuncak seçimi büyük önem taşıyor.
  [​IMG]
  Anne ve babaların oyuncak seçerken kendilerini değil çocuğun zevklerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Çocuğun yeni şeyler keşfedip keyifle değişik şeylerin pratiğini yapabileceği oyuncaklara ihtiyacı olduğunu unutmamakta fayda var.

  Bunu sağlamak için ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta seçtikleri oyuncağın çocuk açısından tehlike içermemesi ve güvenli olması. Peki anne ve babalar oyuncak seçiminde hangi noktalara dikkat etmeli?

  İşte oyuncak seçimi kriterleri:
  • Avrupa’ya uygun, anlamına gelen ve gerekli güvenlik şartlarını karşıladığını gösteren CE, ithal bütün oyuncaklarda aranan bir kriterdir. Satın aldığınız oyuncağın üretim yeri önemli değildir. Üretim yeri neresi olursa olsun üzerinde CE damgası olan oyuncaklar güvenlidir.

  • Çocuğun oyundan en optimum faydayı sağlayabilmesi için seçilen oyuncağın yaşına uygun olduğundan emin olmak gerekiyor. Her ebeveyn, çocuğun yaşını ve oyuncağın güvenlik uyarılarını dikkate almalıdır. Oyuncak satın alırken bu uyarıların üzerinde olduğu oyuncakları tercih etmeye çalışın.

  • Oyuncaklar pilli ise pil yerinin güvenli şekilde kapalı, vidalı ve emniyetli olmasına dikkat edin. Pil kutupları, pil voltajı, DC işareti okunaklı şekilde olmalı. Eski ve yeni piller ile alkali, standart ve şarj edilen piller birlikte kullanmayın.

  • Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanır olmasına, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş veya yapıştırılmış olmasına özen gösterin. Astım ve alerji riski olan çocuklarda tüylü oyuncaklardan kaçının.

  • Çocuklar ilk yaşlarında cisimleri ağızlarıyla da tanıma ve her cismi ağza götürmeye eğilimlidir. Bu sebeple üç yaşından küçük çocuklara küçük parçaları olan ya da küçük parçalara ayrılan oyuncaklar almayın.

  • Oyuncağın boyası dökülüyor ya da çok kısa zaman sonra çıkıyorsa çocuğunuzdan uzaklaştırın.
  Alıntı
    2. Cevap: Oyuncak seçerken bunlara dikkat edin

  Oyunların çocukların yaşamındaki yeri tartışılmaz.Oyuncak seçiminde de yazılanlar gibi ailelerin dikkatli olması gerek teşekkürler Destina
    3. Cevap: Oyuncak seçerken bunlara dikkat edin

  Ce damga olayını daha önce duymuştum.Her ne kadar küçükler buna dikkat etmesede :f40:
    4. Cevap: Oyuncak seçerken bunlara dikkat edin

  Çok ilginç :f20:
  Tesekkürler Destina abla :f40:
    5. Cevap: Oyuncak seçerken bunlara dikkat edin

  valla paylaısm için tss ederim ahhh kucukluğumuzde böyle bilgilendirme yoktu ki beee varsa yoksa araba kamyon :))))