Oyun Hamurundan Sindirim Sistemi Yapımı

'Ders notları' forumunda Burcu tarafından 8 Ekim 2014 tarihinde açılan konu


 1. Büyük moleküllü besin maddelerini parçalayarak kana geçebilecek hale getiren sisteme sindirim sistemi denir. Sindirim sistemi organları;
  • Ağız : Besinlerin mekanik sindirimi çiğneme ile gerçekleşir. Karbonhidratların kimyasal sindirimi ise tükürük içerisinde bulunan enzimler sayesinde başlar. Yanaklar, dudaklar, küçük dil ve damak tarafından çevrilmiş boşluktur. Ağızda dişler, dil ve tükürük bezleri bulunur.
  • Yutak : Besinlerin ağızdan yemek borusuna iletilmesini sağlar.Yutakta sindirim olmaz.
  • Yemek Borusu: Besinleri yapısında bulunan kaslar yardımıyla mideye iletir.Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez.
  • Mide : Besinlerin mekanik sindirimi, midenin kasılıp gevşeme hareketi ile devam eder. Kimyasal sindirim ise mide öz suyu içinde bulunan mide asidi ve enzimler tarafından gerçekleştirilir. Böylece, besinler parçalanarak küçük moleküller hâline getirilmiş olur. Proteinlerin sindirimi midede başlar.
  • İnce Bağırsak: Yağların kimyasal sindirimi burada başlar. İnce bağırsağa gelen pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesi olayına emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür.
  • Kalın Bağırsak: Besinler içerisinde kalan su, kalın bağırsak tarafından emilir. Atık maddeler ise sindirim sisteminin son bölümü olan anüse gönderilir.
  • Anüs : Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılamayan bölümü anüs yoluyla atık madde olarak vücuttan uzaklaştırılır.

  Aşağıdaki resimlerde oyun hamurundan sindirim sistemi yapımı gösterilmiştir. Renkli oyun hamurlarına aşağıdaki gibi şekiller verilerek sindirim sistemi maketi yapılabilir.

  sindirimsistemi. sindirimsistemi-2.
  Resimlerin üzerine tıklayıp gerçek boyutunda inceleyebilirsiniz.
    2. adam gibi birşey koyun bunlar çok zor
   


Similar Threads: Oyun Hamurundan
Forum Başlık Tarih
Ders notları Kuzey ve Güney Yarım Küre’lerde yıl boyunca birbirinden farklı mevsimlerin görülmesinin nedeni 7 Eylül 2016
Ders notları Toto Oyununu Kim Buldu 2 Mayıs 2012
Ders notları futbol oyun kuralları 8 Aralık 2012
Ders notları bölgeler ve halk oyunları 14 Aralık 2011
Ders notları karagöz ve hacivat oyunları 13 Aralık 2011