Oylat Kaplıcaları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 10 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Oylat Kaplıcaları
  Oylat Kaplıcalarına nasıl gidilir
  Oylat Kaplıcaları Nerede

  OYLAT KAPLICALARI
  Oylat Kaplıcaları : Alternatif Tatil Merkezi
  Oylat Kaplıcaları Bursa-Eskişehir Karayolu üzerinde, İnegöl e 27 km uzaklıkta olan suyu şifalı kaplıcalardır.
  [​IMG]


  Oylat Kaplıcaları, Uludağ sırtlarında, her iki tarafı yeşil vadilerle çevrilmiş bir yamaç üzerine kurulmuştur. Vadi, gürgen, çam, meşe, kestane, çınar, ıhlamur ağaçları ile bizinmiş kuşburnu ve böğürtlen bitkilerinin yetiştiği yemyeşil bir vadidir. Vadiden Oylat deresi çağlayanlar meydana getirerek geçmektedir.
  Oylat deresinin suladığı vadi aynı zamanda seinliği ve yumuşaklığı sayesinde dinlendirici bir yapıya sahiptir. Uludağ dan gelen kar suları ve diğer kaynaklarla beslenen bu dere ormanın içinde seyrine doyum olamayan, alabalıklara yataklık eden bir şelale oluşturmuştur.
  [​IMG]
  Oylat kaplıcalarının hemen yanındaki bu vadi bahar mevsiminde kır çiçekleri ve menekşelerle kaplanırken sonbaharve kış mevsimlerinde ise muhteşem bir tablo görünümüne bürünüyor.
  [​IMG]

  Oylat KaplıcalarıOylat Kaplıcaları deniz seviyesinden 840 metre yükseklikte olup ,Uludağ eteklerinde dağ ve iklim tedavisi özelliklerine sahiptir.

  Sivri Kaya Tepesi ile Kaplıcalar arasında bulunan kanyon görünümlü oksijen kaynağıdır.

  Oylat yakınlarında bulunan Saadet köyünden çıkan kalıntılardan, kaplıca kullanımının Romalılar zamanına kadar uzandığı anlaşılmaktadır. Osmanlı döneminde de Oylat kaplıcalarından faydalanılmış olup o dönemden kalan bir efsanesi de anlatılmaktadır.
  [​IMG]

  Bizans imparatorluğu zamanında bölgeye hakim olan tekfurun kızı çaresi bulunmaz bir hastalıktan yatağa düşer. Zamanın hekimleri tekfurun kızının derdine çare bulamazlar.Hastalık ilerleyince tekfur çok sevdiği kızının acı çekmesine dayanamaz ve hekimler kızı ulaştırmak için ormanın içindeki ılıcaya gönderilmesine karar verirler. Kızı ılıcaya getiren hekimler,son günlerini yaşadığına inanarak,öl- yat deyip bırakırlar.Kız her gün bu sularda yıkanır ve gün geçtikçe iyileşerek eski sıhhat ve neşesine kavuşarak babasının sarayına döner.O gün bugündür kaplıca,civar halkı tarafından şifa kaynağı olarak bilinir.

  Bunun yanında 665 metre uzunluğunda Oylat mağarası da gezilip görülmeye değer yerlerden biridir.
  Şifa Kaynağı Oylat Kaplıcaları

  Bugün Oylat kaplıcaları her mevsim, her yaştan,insanın şifa ve gezi durağı olmuştur.
  Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün Oylat Kaplıcaları ile ilgili yapmış olduğu tahlile göre Oylat Kaplıca suyunda kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, demir aleminyum katyonları, sülfat, hidrokarbonat, klorür, nitrat, hidrofosfat, hidroarsenat, metasilikat asidi, serbest karbondioksit gibi anyonlar bulunmaktadır. Radyo aktivitesi 10, eman reaksiyonu (PH) 7,3 olan suda bir miktarda krom bulunmaktadır. Oylat Kaplıcası sıcak ( Hipertermal) oligometalik kalsiyum sülfatlı ve radyoaktif sular grubuna girmektedir.
  [​IMG]


  Suyla olduğu kadar iklim tedavisi de gösteren Oylat Kaplıcaları,

  Romatizmal ağrılar,
  kireçlenme,
  böbrek rahatsızlıkları,
  cilt hastalıkları,
  kadın hastalıkları,
  çocuk felci,
  muhtelif nevralji(sinir ağrıları)
  nevritler(sinir iltihapları),
  siyatik,sinir uyuşukluğu,
  nevralji,
  beyin yorgunluğu,
  eklem ve civarı iltihaplanmaları,
  düşük ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları,
  katılaşmış ve spaztite olmuş kazanmış felç durumları.

  gibi hastalıkların tedavisine iyi gelmektedir.
  [​IMG]
  ULAŞIM:
  [​IMG]
  Bursa-Eskişehir Karayolu üzerinde, İnegöl e 27 km uzaklıktadır. Eskişehir İnegöl Karayolunun 90. kilometresinde sol tarafa dönerek Domaniç Tavşanlı yol ayrımına saparak 17 km sonra, yol levhalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

  İstanbul yönünden gelenler önce Bursa ardından Ankara istikametindeki İnegöl’e buradan devamla 7-8 km. sonra Domaniç Tavşanlı yol ayrımına (sağa) saparak yolu ilgili tabelaları takip ederler.