öyküleyici anlatım nedir örnekleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 28 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Yaşanmış ya da tasarlanmış bir olayın başkalarına söz ya da yazıyla anlatımıdır.

  - Bu anlatım; olay kişi yer ve zaman öğelerine dayanır
  - Genellikle _di’li geçmiş zaman ile anlatılır.

  A) OLAY:

  Öyküleyici anlatımın en önemli öğesidir. Anlatım bir ana olay ve birçok yardımcı olay arasında kurulan ilişkilerle yapılır. Ana olay üç evrede anlatılır:

  - Serim
  - Düğüm
  - Çözüm

  SERİM:

  Öyküleyici anlatımda giriş bölümüdür. Bu bölüm ana olayın başlangıcıdır. Öyküde yer alacak kişiler olayın geçtiği yer ve zaman tanıtılır. Düğüm bölümünden kısa çözüm bölümünden uzun bir bölümdür.

  DÜĞÜM:

  Bu bölümde bir yandan ana olay yardımcı olaylarla genişlerken bir yandan da dinleyici ya da okuyucuda merak uyandırır. Uzun bir bölümdür. Bölümün uzunluğu ne olursa olsunuyandırılan merakın sonuna kadar sürmesi sağlanmalıdır.

  ÇÖZÜM:

  Diğer bölümlerde uyandırılan merakın giderildiği soruların karşılık bulduğu bölümdür. Anlatının en kısa bölümüdür.

  B) KİŞİLER:

  Öyküleyici anlatımda olayı yaşayanlardır. Olay birkaç kişi arasında geçer. Bunlardan bazıları olay için birinci derecede önemlidir. Olayın kolay anlaşılabilmesi için bu kişilerin anlatıda çok iyi tanıtılması gerekir. Olayların anlatımı sırasında kişiler niteliklerine uygun davranırlar ve konuşurlar.

  C) YER:

  İnsanlar kendilerine uygun yerlerde yaşarlar. Olaylar da ya bu yaşadıkları yerlerde ya da çevrelerinde geçer. Bu nedenle olayın geçtiği yer de anlatıda bulunmalıdır. Fakat bu olayların akışını bozmamalıdır.

  D) ZAMAN:

  Zaman sonsuz bir akıştır. İnsan bu akış içinde doğar olaylar bu akış içinde geçer. Bu nedenle öykülemede zaman da belirtilir.

  Örnek Paragraflar

  - Hamdi amcamı en son 1960-1961 yıllarında gördüm. Bir iş nedeniyle Ankara’ya gelmişti. Beni görmeden gitmeyi içine sindirememiş telefon edip geleceğini söylemişti. Tıpkı çocukluğumda babamı beklediğim gibi camdan cama koşup gelişini bekledim. Uzun yıllar sonra birbirimizi görüp konuşacaktık. Amca yeğen birbirimize sarıldık. Hem sevinçten hem de annemi babamı anımsayıp ağladık. Çocuklarımı kucağına aldı. Onları öpüp öpüp sevdi. Kardeşim Leman Hanım bunları görseydi dedi. O gün onu son görüşüm oldu….

  Örnek Paragraf:

  - Demin banyodan çıkarken boş inançlardan ileri gelen bir korkuya kapıldım.Yanımda uzunak bir fistan giymiş bir kadın görür gibi oldum;elinde bir ışık bana bakıyorbaşı biraz öne düşmüşşu Alman masallarındaki görüntüler gibi acılı bir durumu var.İçiniz açılsınhemen söyleyeyim aynadan yansıyan benden başkası değildi.

  Örnek Paragraf

  - Yatağın altında yeşil tahtadan bir sandık duruyordu.Onu açtım.Az daha sevincimden haykıracaktım.Annemin bir hafta önce İstanbul’dan gönderdiği hediyeler içinden çıkan kaşağı pırıl pırıl parlıyordu.Hemen kaptım.Toros’un yanına koştum.Karnına sürmek istedim;rahat durmuyordu.