Otoparkta bu tuzağa dikkat

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 11 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Otoparkta bu tuzağa dikkat

  Alışveriş merkezleri Danıştay ve İBB'nin UKOME kararlarını hiçe saymaya devam ediyor.  Alışveriş merkezleri Danıştay ve İBB'nin UKOME kararlarına uymayarak otopark girişlerinde de herhangi bir tabela bulundurmadan vatandaştan ücret talep ediyorlar
  İstanbul'da dev alışveriş merkezleri, Danıştay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararlara uymamaya devam ediyor. Gazete Habertürk'ün haberine göre; Danıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı, alışveriş merkezlerinin (AVM) otoparklarının ilk üç saat ücretsiz olması yönündeki kararı haklı bularak İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin aleyhteki kararını oybirliğiyle bozmuştu.

  Ancak alışveriş merkezleri ne Danıştay'ın kararını ne de İBB'nin almış olduğu UKOME kararlarının hiçbirini dikkate almayarak, kanunları çiğneyerek vatandaşlardan otopark ücreti alıyorlar.

  İBB'nin aldığı UKOME kararlarına göre, ilk üç saat içerisinde hiçbir şekilde otoparktan yararlanan kişilerden ücret talep edilemeyeceği belirtiliyor. Danıştay'ın da bu kararı doğru bulmasına rağmen AVM otoparkları belli bir miktarda alışveriş yapmış olmak kaydıyla ilk üç saatlik otopark ücretini müşteriden talep etmiyor.

  Bu tutar ise 15 ile 40 TL arasında değişebiliyor. Aracınızı otoparka parkedip 15 dakika sonra otoparktan çıkmak isterseniz ya otopark tarifesini ödeyip çıkacasınız ya da AVM'lerine göre değişen alışveriş miktarında faturayı ödeme merkezine ibraz etmeniz gerekiyor.

  Ülkemizde sosyalleşme alanı olarak da kullanılan AVM'lerindeki bu sorun oldukça yoğun olan İstanbul trafiğini daha da çekilmez hale getirecek. AVM etrafındaki cadde ve sokaklarda araç parkları daha sık görünecek. AVM'lerinin yapmış olduğu bu uygulama yakın zamanda AVM ziyaret oranlarındaki düşüşlerle beraber ciro kayıplarına neden olabilecek. Çünkü sıkışık trafikte kaybedilen zaman ve otopark ücretini hesaplayan kişiler daha küçük çaplı işletmelerden alışverişe yönelecek.

  Bazı alışveriş merkezleri UKOME'nin aldığı kararları uyguluyorlardı. Ancak son günlerde UKOME kararlarına uymayarak, otopark girişlerindeki eski tabelaları kaldırmayıp vatandaşları adeta tuzağa düşürerek ödeme noktasında otopark ücreti talep ediyorlar.