otoparkçı kelimesi basit mi türemiş mi birleşik mi

'Ders notları' forumunda Aderito tarafından 8 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. otoparkçı kelimesi basit mi türemiş mi birleşik mi

  Birleşik olan fiiller, bir hareketi karşılamak üzere birden fazla sözcüğün bir araya gelmesiyle oluşur. “Birleşik fiil terimi, fiillerin yapısıyla ilgilidir. Fiiller yapısına göre üç çeşittir: basit, türemiş, birleşik. Bir hareketi karşılama noktasında bu üçü arasında hiçbir fark yoktur. Fark, bu fiillerin nasıl oluşturulduğu, nasıl yapıldığı noktasındadır.

  “gezmek, avlamak, keşfetmek örneklerine baktığımızda, her üç fiilin de kullanılış amacı belli bir hareketi karşılamaktır. Aralarındaki fark yapı yönündendir. “gezmek fiili kök durumunda olduğu için basit fiil, “avlamak fiili “av adına “-la yapım eki getirilerek türetildiği için “türemiş fiil, “keşfetmek fiili ise “keşif adı ile “etmek yardımcı fiilinin birleşmesinden oluştuğu için “birleşik fiildir.

  Bir hareketi ifade etmek için bazen kök durumunda bir fiil, bazen türemiş bir fiil, bazen de birleşik fiil kullanırız. İster kök durumunda olsun, ister yapım ekleriyle türetilmiş olsun, ister birleştirme yöntemiyle yapılmış olsun, sonuç olarak her üç fiilin de kullanılış amacı bir hareketi karşılamaktır.

  otoparkçı kelimesi basit türemiş bir kelimedir
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şub 2017