Otomobil'in bütün parçalarının isimleri

'Etüt Merkezi' forumunda Habibe tarafından 10 Ocak 2016 tarihinde açılan konu


 1. Otomobil'in bütün parçalarının

  arabanin-parcalari.
  MOTOR
  Benzin Motoru:
  Benzin motorlarının temel amacı, aracın hareket edebilmesi için, kullandığı benzini hareket enerjisine çevirmektir. Benzini hareket enerjisine çevirmenin en kolay yolu, motor içinde benzini yakmaktır. Bu yüzden, bir araba motoru, içten yanmalı motordur. Yanma işlemi dahili olarak gerçekleşir.
  Dizel Motoru:
  Dizel motor, içten yanmalı bir motor tipidir. Daha özel bir tanımla, dizel motor oksijen içeren bir gazın (genellikle bu atmosferik havadır) sıkıştırılarak yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ve silindir içine püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve patlaması prensibi ile çalışan bir motordur.
  Wankel Motoru:
  Wankel motoru veya döner pistonlu motor. Bu motorlarda diğer içten yanmalı motorlardan farklı olarak, kenarları yayvanlaştırılmış üçgen şeklinde döner pistonlar kullanılır. Güç iletiminin doğrudan piston üzerine bağlı mil yardımı ile gerçekleştirilmesi sayesinde yapıları diğer motorlara göre daha az karmaşıktır.

  PİSTON
  Piston, silindir içerisinde yukarı ve aşağı doğru hareket eden ve kendisi de silindire benzeyen bir parçadır.

  DEBRİYAJ
  Debriyaj, motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keserek vites değiştirme olanağı sağlayan aktarma organıdır.
  Ayrıca aracın kalkışı ve vitesteyken basılınca durmasını sağlar.

  EGZANTRİK MİLİ
  Hareketini krank milinden alan motorun yardımcı milidir. Dört zamanlı bir motorda krank mili iki tur yaptığında kam mili bir tur yapar. İki zamanlı motorlarda ise, bu birebir oranındadır. Egzantrik milinin amacı, sübapların açılma-kapanma zamanlarını ayarlamaktır.

  KRANK MİLİ
  Krank mili, eksantirik bir mildir ve pistondan aldığı alternatif doğrusal hareketi sürekli dairesel harekete çevirerek volan ve kavrama vasıtası ile vites kutusuna iletir.

  DİFERANSİYEL
  Diferansiyel, bir akstaki iki teker arasındaki devir dengesini sağlar. Özellikle virajlara sol ve sağ tekerler farklılık gösterdiği için gereklidir. Arka köprüde bulunan bir düzendir, arka tekerleklerin farklı dönmesini ve tork artışını sağlar. Şafttan aldığı hareketi 90 derece döndürerek akslara iletir.

  DİSK FREN:
  Bir otomobilin hiç şüphesiz en önemli bölümlerinden biri fren sistemidir. Bir araçta fren sistemi ne kadar güçlü ve etkiliyse o araç da o kadar güvenlidir diyebiliriz. Günümüzün bütün modern araçlarında disk frenler kullanılır.

  ABS
  ABS (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi), taşıt araçlarının her türlü yük durumunda bütün yol koşullarında ve çeşitli süratlerdeki zorunlu durumlarda yapılacak ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek direksiyondaki tam hakimiyeti sağlayan fren sistemidir.

  DİREKSİYON
  Bir otomobilde bulunan en basit ve en temel parça olarak bilinen direksiyon aslında göründüğü kadar basit değildir. En temel direksiyon türünde bir mil üzerine bağlanmış direksiyon ona dik dişli düzeneğini çevirerek tekerleklerin dönüş hareketi sağlanır.

  SÜSPANSİYON SİSTEMİ
  Bir otomobilin performansını düşündüğümüzde ilk olarak aracın beygir gücü, torku ve 0-100km hızlanma değerleri gözümüzün önüne gelir. Fakat sürücü aracı kontrol edemedikten sonra istediği kadar güçlü olsun bir önemi kalmaz.

  LASTİK
  Bir otomobilin yolla olan temasını sağlayan tek şey, lastiklerdir. Bu da lastik güvenirliliğini ve kalitesini en önemli konuma getirmektedir.

  TORK KONVENTER
  ATEŞLEME SİSTEMİ
  OTO BİLG. SİSTEMİ
  SOĞUTMA SİSTEMİ
  KATALİTİK KONVENTER
   


Similar Threads: Otomobil'in bütün
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Ülkemizde sekiz yıllık temel eğitimin bütün vatandaşlar için zorunlu olmasının nedenleri 3 Eylül 2016
Etüt Merkezi Bütün peygamberler ortak bir amaca hizmet etmiştir sözünün anlamı 14 Temmuz 2014
Etüt Merkezi Ömer Seyfettin Bütün Hikayeleri 27 Mart 2012
Etüt Merkezi Wolfteam Bütün Silahları Alma Hilesi 12 Haziran 2011
Etüt Merkezi Milli Bütünlük Nedir 25 Eylül 2010