ÖSS Değişiyor 2009

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 22 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. YÖK dün üniveristeye giriş sınavlarında değişiklik yaptı. İki aşamalı yeni sınav sistemini ÖSYM Başkanı açıklıyor. İlk sınav Haziran'da

  ÖSS SİSTEMİNDE RADİKAL DEĞİŞİKLİK
  YÖK dün üniveristeye giriş sınavlarında değişiklik yaptı. İki aşamalı yeni sınav sistemini ÖSYM Başkanı açıklıyor. İlk sınav Haziran'da.


  YENİ SİSTEMİN İLK AYRINTILARI

  Bu sınav toplam 160 sorudan oluşan ve süresi de 160 dakikadan oluşan bir sınav olacak. Buradaki testler ortak müfredata dayalı testler olacak. Yani tüm okul ve alanlarda okutulan derslerle alakalı olacak. Tek soru kitapçığı, tek cevap kağıdı kullanılacak. Bu sınav bugüne kadar yapılan sınavlardan farklı bir sınav olmayacak. Bu sınav sonucunda 6 tane puan türü oluşturulacak. Bilindiği gibi daha önce 3 puan türümüz vardı.

  3 taban puanı olacak. 2010'da Taban puan 105 olacak. Puan aralıkları da değiştirildi. Önümüzdeki yıl puanlar 100-500 arasında hesaplanacak. Bu puanlar sonucunda 3 taban puanı belirlenecek. Biri önlisans taban puanı, üçüncü puanları; lisans puan türlerini tercih edebilecekleri puan türü olacak. Taban puanlar çnümüzdeki sonbaharda açıklanacak.

  İKİNCİ SINAV TARİHİ TESTLE BELİRLENECEK

  İkinci sınav, yapılacak testler sonucunda Haziran ayının 2. yarısında bir veya iki haftasonunda yapılacağı netleşecek.

  İkinci sınav sonrasında 4 puan türü oluşturulacak....

  Yabancı dil sınavında soru sayısı 100'den 80'e indirildi...

  Taban puanlar henüz belirlenmedi...

  Lisans programları ikiye ayrılıyor...