Osmanoğulları Beyliğinin Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 16 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı Beyliğinin Özellikleri


  Osmanoğulları Beyliğinin Özellikleri Nelerdir  Osmanlı imparatorluğu uzun bir beylikler dönemi yaaşamıştır. 13. yüzyıl sonlarında, 14. yüzyıl başlarında Anadolu'nun batı kısımlarında pek çok Türkmen beyliği ortaya çıktı. Bu beyliklerin en küçüğü, Eskişehir - Sakarya - Söğüt dolaylarındaki Osmanlı Beyliği idi. Beylik Osman Bey tarafından kurulmuştur.

  Osmanlı Beyliği, artık iyice zayıflamış olan Bizans İmparatorluğu ile karadan sınıra sahip tek Türkmen beyliği idi. Osmanlı Beylikleri içerisinde yer alan Osmanlı Beyliği'nin doğduğu topraklar, Bizans İmparatorluğu'nun Marmara bölgesi topraklarıyla komşuydu. Bu topraklarda Bizans'ın büyük kent ve kasabaları bulunuyordu.

  Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu topraklar, Bizans'ı Tebriz'e bağlayan ticâret yolu üzerinde bulunuyordu. Bu işlek ticâret yolunun Osmanlı Beyliği'nin topraklarından geçmesi, vergi, haraç ya da yağma biçiminde, beyliğe büyük zenginlikler kazandırıyordu.

  Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu sıralarda, Bektaşilik ve Babailik gibi tarikatlar, bölgede etkili bulunuyordu. Bunun gibi dinsel kimliği olan Âhiler de, Osmanlı Beyliği kurulduğu sıralarda bölgede ve bölge insanları üzerinde etkili olan bir esnaf kuruluşuydu.

  Osman Bey ile Bâlâ Hatun'un evlilikleri gerçekleştikten sonra Âhilerin önde gelenlerinden Şeyh Mahmut Gazi, Âhi Şemsettin ve oğlu Âhi Hasan ve Cendereli (Çandarlı) Kara Halil, Osmanlı Beyliği'nin hizmetine girmişler ve bu beyliğin kuruluşunda, büyümesinde ve örgütlenmesinde, en azından Osmanlı hanedânı mensupları kadar önemli roller oynamışlardır.
   


Similar Threads: Osmanoğulları Beyliğinin
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Osmanoğulları Beyliğinin Eserleri 24 Ağustos 2012
Tarih Bölümü Osmanoğulları Beyliğinin Kısa Sürede Büyümesinin Nedenleri 16 Ağustos 2012
Tarih Bölümü Osmanoğulları Beyliği Ne Zaman Kuruldu 16 Ağustos 2012
Tarih Bölümü Osmanoğulları Beyliğini Kim Kurdu 16 Ağustos 2012
Tarih Bölümü Osmanoğulları Beyliği Hakkında Kısa Bilgi 15 Ağustos 2012