Osmanoğulları Beyliği Kurucusu Kimdir

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 15 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osmanoğulları Beyliği Kuruluşu


  Osmanoğulları Beyliği Hakkında Bilgi


  [​IMG]

  Bugünkü Eskişehir - Sakarya - Söğüt dolaylarında kurulan Osmanoğulları Beyliği, Osman Bey tarafından kurulmuştur. 13. yüzyıl sonlarında, 14. yüzyıl başlarında kurulan en küçük beylik olmasına rağmen; kısa sürede Anadolunun ucunda ve Balkanlar'da yayılarak, büyük bir dünya devleti olarak Türkiye ve Dünya tarihinde önemli bir yer edinmiştir.

  Osman Bey diğer adıyla Osman Gazi; Batı Anadoluda Söğüt Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşayan Kayı Aşiretinin Beyi Ertuğrul'un oğludur. Osman Gazi,1258 yılında Söğütte doğmuştur. 1281 yılında 23 yaşında iken Kayı Boyu'ndan Ömer Bey'in kızı Malhun Hatun ile evlendi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan Orhan Gazi doğdu.

  Osmanlı Beyliği'nin kurucusu kabul edilen Osman Bey'in bölgenin nüfuzlu şeyhlerinden olan Şeyh Edebali'nin kızı Bala Hatun ile evlenebilmek için ısrar etmesi, onun hem siyâsi ileri görüşlülüğünü, hem de Şey Edebâli'nin bölge insanları üzerindeki büyük nüfuzunu gösterir. Nitekim Osman Bey ile Bâlâ Hatun'un evlilikleri gerçekleştikten sonra Âhilerin önde gelenlerinden Şeyh Mahmut Gazi, Âhi Şemsettin ve oğlu Âhi Hasan ve Cendereli (Çandarlı) Kara Halil, Osmanlı Beyliği'nin hizmetine girmişler ve bu beyliğin kuruluşunda, büyümesinde ve örgütlenmesinde, en azından Osmanlı hanedânı mensupları kadar önemli roller oynamışlardır.

  Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu sıralarda, Bektaşilik ve Babailik gibi tarikatlar, bölgede etkili bulunuyordu. Bunun gibi dinsel kimliği olan Âhiler de, Osmanlı Beyliği kurulduğu sıralarda bölgede ve bölge insanları üzerinde etkili olan bir esnaf kuruluşuydu.