Osmanlı Ne Zaman Kuruldu?

'Tarih Bölümü' forumunda Blue tarafından 23 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı Ne Zaman Kuruldu?
  Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş Tarihi

  Geleneksel Osmanlı tarih yazıcılığı 1299 yılında Selçuklu hakimiyetinin sona erdiğini ve Osman Gazi’nin bu tarihte bağımsız olduğunu kabul eder. İlk büyük Osmanlı tarihini yazmış olan Prusyalı tarihçi Hammer de, Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılış tarihi olarak aynı tarihi esas alır ve böylece Osmanlı Devleti’nin bağımsız kaldığını ileri sürerek, 1299′u İmparatorluğun kuruluş tarihi olarak belirtir. Ancak Anadolu Selçuklu tarihi üzerine yapılan araştırmalar, bu devletin 1318′e kadar devam ettiğini ortaya çıkarmıştır.
  Aşıkpaşazâde Tarihi’ne göre 1299′da Yarhisar, Bilecik, İnegöl ve Yenişehir fethedilmiştir. Rivayete göre o zaman Osman Gazi kendi adına hutbe okutmuş ve bağımsızlık iddiasında bulunmuştur.

  Osman Gazi’nin beyliğin başına geçtiği yıl olan 1281 yılının kuruluş tarihi olarak kabul edilebileceği iddiaları vardır. Bu dönem hakkında önemli çalışmalar kaleme almış tarihçi Halil İnalcık, Osmanlı tarihinin ilk devirlerindeki dönüm noktasını 27 Temmuz 1301′de Bizans’la Osman Gazi komutasındaki Türkmenler arasında meydana gelen Bapheus (Koyunhisar) savaşı olarak kabul eder. Bu savaştan önce Osman Bey, Bursa ve Kocaeli bölgesindeki Türkmen beyleri arasında primus inter pares (benzerleri arasında birinci) konumundadır. Ancak Koyunhisar savaşında bir İmparatorluk ordusuna karşı kazandığı zafer, Osman Gazi’yi bölgede karizmatik bir bey durumuna getirmiştir. Bu yüzden Halil İnalcık, 27 Temmuz 1301 tarihini Osmanlı hanedanının, dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun kesin kuruluş tarihi olarak kabuletmektedir.
   


Similar Threads: Osmanlı Zaman
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? 12 Aralık 2011
Tarih Bölümü Osmanlı Devletinin Zamanında Yetişen Bilim Adamları 10 Kasım 2011
Tarih Bölümü Osmanlı Zamanından Görüntüler 16 Mayıs 2011
Tarih Bölümü Osmanlı Döneminde Zaman Ölçümü Hakkında Bilgi 19 Mart 2011
Tarih Bölümü Osmanlı Zamanı İstanbul Resimleri siyah beyaz 25 Şubat 2011