Osmanlı İmparatorluğunda ilk halife Yavuz Sultan Selim

'Tarih Bölümü' forumunda Burcu tarafından 22 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Yavuz Sultan Selim; Sultan ikinci Bayezid ve Gülbahar Hatun'un 10 Ekim 1470 yılında doğan oğullarıdır.
  İkinci Bayezid'in padişah olmasıyla birlikte Şehzade Selim de Trabzon Sancağında valilik görevine tayin edilir. Valiliği sırasında Gürcüler üzerine 3 sefer düzenler ve pek çok yeri Osmanlı topraklarına katar.
  At binmek, kılıç kullanmak, ok atmak gibi üstün yeteneklere sahip olan Yavuz Sultan Selim mütevazi bir kişiliğe sahipti.
  Gösterişten hoşlanmayan devlet malını israf etmekten kaçınan Yavuz Sultan Selim devletin hazinesini tamamen doldurmuş ve kapısını kendi mührüyle mühürlemiştir.
  50 yaşında Aslan Pençesi denilen bir çıban yüzünden hayatını kaybeden Sultan Selim Osmanlı imparatorluğunda ilk halife ünvanını da taşımaktadır.
  Yavuz Sultan Selim, Ayasofya Camii'nde yapılan bir törenle, son Memluk halifesi III. Mütevekkil'den kutsal toprakları aldığı zaman oradaki idarecilerin kullandığı Hakimü'l-Haremeyn (Kutsal beldelerin hakimi) sıfatını uygun görmeyip kendini Hadimü'l-Haremeyn (Kutsal beldelerin hizmetkârı) ilan etmiş, Kendi deyimiyle Hadim-i Haremeyn-i Şerifeyn (Haremeyn-i Şerifeyn), yani Mekke ve Medine'nin hizmetkarı ünvanını devralmıştır