Osmanlı döneminde Kabe

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 21 Eki 2011 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı döneminde Kabe

  OSMANLI DÖNEMİNDE KÂBE’NİN VE MESCİD’İ HARAM’IN ONARIMLARI

  Miladi 605 yılında yapılan tamirden sonra Kâbe’yi ikinci defa Haccac yenilemiş ve daha sonraki yıllarda tamirine müsaade edilmediği için bina harap olmuş yıkılacak hale gelmiştir.

  Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selim Han ahşap olan revakları yıkarak yerine tezhipli, âlemli, kubbeli revaklar yapılmıştır. Ayrıca Kanuni Sultan döneminde miladi 1564 yılında yeniden imar ve ıslah edilmiştir. 1576 yılında II. Selim Mescit ’i Haram’ın tamamına yakınını tekrar inşa ettirmiştir. Mimar Sinan tarafından projelendirilen ve yapılan revakların Kâbe’nin seviyesinden aşağıda tutulması bir saygını ifadesi olarak dikkate alınmıştır. Bu revaklar halen günümüzde kullanılan revaklardır. Ayrıca bu dönemde Mekke ’de iki adet de Osmanlı Hamamı yapılmıştır 1595 yılında III. Murat Mescit ’i Haram’ın kalan kısımlarını tamamlattırmıştır. Sonra sırası ile I. Ahmet, I. Abdülhamid, Sultan Mahmut, II. Abdülhamid kendi zamanlarında Kâbe ve çevresinin imarına ıslahına devam etmişlerdir.

  1630 yılında, Şaban ayında çok büyük sel baskını yaşandı. Suların yüksekliği Kâbe kapısından aşarak Kâbe’nin içini doldurdu. Kâbe tarihinde bunun gibi 86 defa su baskınına maruz kalmıştır. Bu su baskınında Rüknü Şami, Rüknü Iraki duvarları yıkıldı.

  Padişah IV. Murat İstanbul’dan Ankara ’lı Mehmet Ağayı görevlendirerek temelden itibaren halen bu gün kullanılmakta olan Kâbe binasını inşa ettirdi.

  Bu tamir esnasında Hacerül Esved taşının kırılan köşesi tamir edildi. Muhafaza için bakır zarfa gümüş kaplanıp altın ile yaldızlandı. Kanuni zamanında konulan gümüş oluk yerine altınoluk konuldu. Daha sonra Abdülmecid döneminde bu altınoluk yenilendi.