Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 7 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı Devletinin Yönetim
  Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli Nasıldı?

  Osmanlı Devletinde Yönetim
  Osmanlılarda devlet teşkilâtı, merkez ve taşra bölümlerinden oluşurdu. Bu teşkilatın başı padişahtı. Ülkenin her yanında yalnız padişahın gücü geçerliydi. Tartışılamaz ve devredilemez haklara sahipli. Padişahlar, devletin kurucusu Osman Gazi'nin soyundan gelirdi. Ailenin ancak erkek çocukları padişahı olabilirdi. Padişah çocuklarına şehzade" denirdi. fiehzadeler, sancaklara sancakbeyi olarak gönderilirdi.

  Osmanlı Devleti, merkeziyetçi bir devlettir. Osman Bey aşiretten beyliğe, Orhan bey beylikten devlete, Fatih Sultan Mehmet devletten imparatorluğa getirdi. Osmanlı devleti mutlak monarşi ile yönetilmektedir. Yavuz'un Mısır seferi sonucu halifeliğin Osmanlılara geçmesi ile aynı zamanda teorik bir biçim almıştır.

  Osmanlı Devletinde, Padişah'ın erkek çocuğu olan Şehzadeler'in devlet deneyimi kazanmaları için sancaklara vali olarak gönderilirdi.
    2. Cevap: Osmanlı Devletinin Yönetim Şekli

  Çok Güzel Olmuş Ellerine Sağlık :)
    3. :f20: Teşekkür ederim çok iyi geldi. bilgi bana çok yardımcı oldu.:) Performans ödevimden yüksek alacagima eminim.:):):f63::f30::f118::f118::f85:
    4. Bana hiç yardımcı olmadı...:(