Osmanlı Devletinin Ordu Yönetimi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 15 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı Devletinin Ordu
  Osmanlı Devletinin Ordu Yönetimi Nasıldı

  Osmanlı Devleti Ordusu'nun Başkomutanlık görevini Hakanlar yapmışlardır.

  Yaya ve atlılardan oluşturulan ordunun atsız kısmı yaya, süvarileri ise müsellem şeklinde adlandırılmıştı. Kapıkulu Ocakları'nın kuruluşuna kadar savaşlarda fiili olarak hizmet gördüler.

  Osmanlı Devleti'nin temeli atılırken süvari olan beylik kuvvetlerinin yerine vezir Alâaddin Paşa ile Kadı Cendereli Kara Halil'in tavsiyeleriyle Türk gençlerinden oluşan ayrı ayrı biner kişilik yaya ve müsellem isimleriyle muvazzaf ade ve süvari kuvveti kuruldu.

  Kapıkulu Askerleri : Devşirme sistemine göre oluşturulan, İstanbulda veya bazı kalelerde bulunan askerlerdir. Üç aydan üç aya “Ulufe adı verilen maaş alırlar.

  Kapıkulu Piyadeleri : Acemi oğlanlar ocağı, Yeniçeri ocağı, Topçular, Toparabacılar, Humbaracılar, Lağımcılar, Cebeciler, Sakalar.
  Kapıkulu Süvarileri : Sipahi, Silahtar, Sağ ulufeciler, Sağ garipler, Sol garipler

  Eyalet Askerleri (Tımarlı Sipahiler) Dirlik sistemine göre Türk gençlerinden kurulu, ordunun temelini oluşturan askerlerdir.

  Yardımcı Kuvvetler : Bağlı beyliklerden gelenler, Gönüllüler, Deliler, Yörükler, Sakalar, Azaplar, Akıncılar, Derbentler, Kale muhafızları, Turnacılar.

  DONANMA : Orhan Gazi zamanında ilk donanma, I. Bayezit devrinde ilk tersane kurulmuştur. Kanuni devrinde ise zirveye ulaşmıştır.
    2. bence bu değil ama uygunsu :p :D