Osman Yağmurdereli Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 5 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osman Yağmurdereli Kimdir? Hayatı,  Osman Yağmurdereli Resimleri,  Osman Gazi Yağmurdereli __ Türk sinema yapımcısı ve siyasetçi.

  Doğum Tarihi : 6 Şubat 1953, Trabzon
  VefatTarihi : 1 Ağustos 2008, İstanbul


  İlkokulu 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda, daha sonra ise Ankara Kavaklıdere İlkokulu'nda bitirdi. Orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitirdi.Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nü bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, yorumcu sanatçı olarak sanat çalışmalarına başladı. Televizyon yapımcılığıyla birçok diziye imza attı.

  [​IMG]

  Aile yaşamı
  Demokrat Parti ve Adalet Partisinin kurucularından, 1.(XII.) dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurderelinin oğludur. ANAP eski milletvekili ve bakanlardan Veysel Atasoy, Yağmurderelinin kayınbiraderidir[2]. 1987 yılında dönemin ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy'un kız kardeşi olan Esin Atasoy ile evlendi[3]. Bir zaman Trabzonspor yöneticiliğide yaptı. Bir oğlu vardır.

  [​IMG]

  Sanat yaşamı
  1988'de Yağmur Ajans'ı kurarak yapımcılığa başladı. Osman Yağmurdereli, ayrıca 5 yıl üst üste Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülü'nün sahibi oldu.

  [​IMG]

  Siyasi yaşamı
  22 Temmuz 2007 seçimlerinde Ak Parti'den İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı oldu. 22 Temmuz 2007 seçimleri sonucu 23. dönem AKP İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapıyordu .

  Ölümü
  1 Ağustos 2008 tarihinde bağırsak kanserinden dolayı vefat etmiştir. Mezarı Aşiyan mezarlığı'ndadır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Saygı Ve Sevgilerimizle Anıyoruz....