osman hamdi bey ve müzecilik

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 21 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. osman hamdi bey ve müzecilik ile ilgili bi araştırma ödevim var yardımmmmmmmm

  Cevap: osman hamdi bey ve müzecilik

  Osman Hamdi Bey ülkemizde modern anlamda müzeciliğin kurucularındandır. Osman Hamdi Beyin müze müdürü olmasından sonraki ilk işlerinden birisi başından beri karşı olduğu, yabancıların yaptığı kazılarda ortaya çıkan eserlerin yurt dışına götürülmesini yasaklamayı planladığı tüzük hazırlığıdır. Paris'te yarım bıraktığı Hukuk eğitiminin yararları burada görülmüştür. Yürürlükte bulunan "1874 Asar-ı Atika Nizamnamesini" 1884 yılında yeni baştan düzenleyerek eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan maddeler koydurmuş, 1973 yılına kadar yürürlükte kalan Eski Eserler Tüzüğünü hazırlatmıştır. Böylece batılı ülkelere Osmanlı topraklarından eser akışını engellemiştir.

  Osman Hamdi Bey döneminde Türk müzeciliğinin büyük gelişme gösterdiği anlaşılmaktadır. Müze koleksiyonlarının kayıt, katalog ve sergilenmesi için yabancı arkeolog ve müzecilerden faydalanmış, müzenin kataloğu Gustav Mendele hazırlatılmıştır. Kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin yurt dışına çıkışını önlemek için Türkler tarafından kazılar yapılması gerektiğini gündeme getirmiştir.

  Osman Hamdi Bey, sayısı her geçen gün artan eserler için yeni bir müze binasının gerekliliğini hissetmiş ve Mimar Valaurye planlarını çizdirmiştir. Müze 1891 tarihinde açılmıştır. Açılıştan kısa bir süre sonra müzede kitaplık, fotoğraf laboratuarı ve model atölyesi de açılmıştır. 1903 ve 1907 yıllarında müze ek binalarla genişletilmiştir. Müze-i Hümayun daha sonra “Âsâr-ı Atika Müzesi ve Cumhuriyetten sonra da “İstanbul Arkeoloji Müzesi adını almıştır.
   


Similar Threads: osman hamdi
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım osman hamdi beyin eserleri 24 Şubat 2011
Sorun Cevaplayalım osmanhamdi bey hayatı eserleri 6 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım osman hamdi beyin hayatı ve eserleri 11 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Osmanlı devletinden Hacca gidemeyen padişahlar giden alayla hangisini gönderirlerdi 7 Aralık 2016
Sorun Cevaplayalım Osmanlı Devletinde Ramazan ayında dini konularda padişahı bilgilendiren ders sunumlarına verilen ad 25 Kasım 2012