Osman Gazi-Osman Bey-Sultân I. Osman Gâzi Hân

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 24 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. osmanlı imparatorluğunun kurucusu kimdir,Osman Bey kimdir, Osman Gazi kimdir, I. Osman El Gazi kimdir, Ataman Bey kimdir
  Osman Gazinin eşi kimdir,Osman Gazi nin çocukları

  Osman Gazi

  [​IMG]

  Osman Bey, Osman Gazi, I. Osman El Gazi ya da Ataman Bey (d.1258, Söğüt, Anadolu Selçuklu Devleti – ö. 1326, Söğüt, Osmanlı İmparatorluğu). Osmanlı Türkleri'nin lideri, Osmanlı İmparatorluğunun ve imparatorluğuna hükmeden hanedanlığın kurucusudur. Altı yüzyıl boyunca dünyanın hakim güçlerinden biri olacak olan imparatorluk, onun ismine dayandırılarak adlandırılmıştır.

  1299 yılında Anadolu Selçuklu Devletinin uçbeyi olmaktan çıkıp bağımsızlığını ilan etmiştir.Moğol istilalarından kaçan müslümanların, beyliğine sığınması ile siyasi ve askeri güçü artmıştır. Çöküş döneminde olan Antik Roma İmparatorluğunun doğu kolunun yerini zamanla Osmanlı İmparatorluğu almıştır.

  Osman Bey Hayatı

  1258 yılında Söğüt'te doğdu.

  Batı Anadolu’da Söğüd Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşayan Kayı Aşiretinin Beyi Ertuğrul ‘un oğlu olan Osman Gazi,1258 yılında Söğüt’te doğmuştur.Osmanlı Devleti nin manevi kurucusu sayılan şeyh Edebali’nin kızı Malhatun ile,19 yaşındayken evlenmiştir.

  Bu evlilikten iki oğlu olmuş; büyüğüne Selçuk Alaeddin, küçüğüne de Orhan adını vermiştir. 1281 yılında babası Ertuğrul’u kaybeden Osman Gazi, babasının vefatından sonra Osman Kayı Aşiretine Bey olmuştur. Osman Gazi’nin ilk fethettiği kale, İnegöl yakınlarındaki Kulaca Hisardır. Buranın fethi üzerine çok memnun olan Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud Osman Gazi'ye Bey unvanı vermiştir. Osman Gazi'nin yükselişinden rahatsız olan ve tehlikeyi önceden sezen Bilecik tekfuru, Yarhisar tekfurunun kızı ile evlendireceği oğlunun düğününe Osman Gazi’yi de çağırarak ona pusu kurup öldürmeyi amaçlamıştır. Fakat Osman Gazi’nin dostu olan ve Bilecik tekfuru ile aralarından düşmanlık bulunan Harmankayası tekfuru (valisi) bu tuzağı Osman Gazi’ye haber vererek tuzağa düşmesini engellemiştir. Askerleriye önceden hazırlıklı olarak Bilecik'e gelen ve Bileciği de fethettiği topraklar arasına katan Osman Gazi, fetihi “oyun içinde oyun” diye adlandırmıştır. Harp sonunda Bilecik tekfuru öldürülmüş, Yarhisar tekfurunun kızı olan gelin ise Türklerin eline geçerek Osman Gazi’nin oğlu Orhan Bey’le evlenmiştir. 1299 yılında Osman Gazi, Anadolu’nun diğer Türk hanedanları arasında istiklalini ilan ederek, Osmanlı Devleti’ni kurmuştur. Bu tarihten sonra 27 yıl daha yaşayan ve; İzmit, Adranos, Kestel, İmralı, Akhisar, Lefke, Tekfurpınarı, Yenikale, Yanıkcahisar, Mudanya, Karamürsel, Bursa gibi bölgeleri de topraklarına katarak, Osmanlı Devleti’nin büyümesine zemin hazırlayan Osman Gazi, 1326 yılında vefat etmiştir.

  Kulacahisar ve Karacahisar'ı alınca Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud I. Osman'ı ödüllendirdi. 1299 yılında İnegöl'ü alması Osmanlı Devleti'nin kuruluşu olarak kabul edilir[1]. 1302 yılında, ilk kez Bizans İmparatorluğu ordusuyla Koyunhisar Savaşı yapıldı. Bu savaşı Osmanlılar kazandı. Yapılan savaşlardan sonra 1315 yılında Bursa'yı kuşattı[2]. Savaş sırasında hastalandı. 1324 yılında, devlet işlerini oğlu I. Orhan'a bıraktı. Ancak padişahlığı fiilen devam etti. 1326 yılında nikris hastalığı yüzünden, hayatını kaybetti.

  osman gazi Beylik Toprakları

  Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi'den yaklaşık 4.800 km² olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğluna 16.000 km² olarak devretmiştir.

  Eşleri

  1. Malhun Hatun
  2. Rabi'a Bala Hatun

  Erkek çocukları

  1. Orhan Bey
  2. Pazarlı Bey
  3. Çoban Bey
  4. Hamid Bey
  5. Alaeddin Ali Bey
  6. Melik Bey
  7. Savcı Bey

  Kız çocukları

  1. Fatma Hatun