Osman Gazi Hakkında Kısa Bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 20 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osman Gazi Kimdir Hakkında Bilgi
  Osman Gazi Hakkında Kısaca Bilgi

  Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi 1258'de Söğüt'te doğdu.Osman Gazinin Babası Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Hatun'dur.

  Osman Gazi 1281de, 23 yaşındayken Kayı Boyu'nun yönetimini üstlenen Osman Gazi, ata binmekte, kılıç kullanmakta ve savaşmaktaki becerisiyle ün kazanmıştır. Osman Gazi Aşiretin ileri gelenlerinden, Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlenmiştir; bu evlilikten ileride Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan oğlu

  Orhan Gazi doğmuştur.Osman Gazi, sık sık dergahına gittiği Ahi şeyhlerinden

  Edebali'nin görüşlerine değer verir ve ona büyük saygı duyardı. Osman Gazi, bir gece Şeyh Edebalî'nin dergâhında misafirken, bir rüya gördü. Sabah olunca rüyasını Şeyh Edebalî'ya anlattı:

  "Şeyhim, rüyama girdiniz. Göğsünüzden bir ay çıktı. Yükseldi, yükseldi, sonra benim koynuma girdi. Göbeğimden bir ağaç büyümeye başladı. Büyüdü, yeşillendi. Dal, budak saldı. Dallarının gölgesi bütün dünyayı tuttu. Rüyam ne mânâya gelir?"

  Şeyh, bir süre sustuktan sonra şöyle dedi:

  "Müjdeler olsun ey Osman! Hak Tealâ, sana ve senin evlâdına saltanat verdi. Bütün dünya, evlâdının himayesinde bulunacak, kızım da sana eş olacak."

  Bu olaydan sonra Şeyh, kızı Bala Hatun'u Osman Bey'e vermiştir. Bu evlilikten Alaeddin doğmuştur.

  Söğüt'te temelleri atılan, 600 yıl süreyle üç kıtada hüküm sürecek olan Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi,

  1326'da Bursa'da Nikris (goutte) hastalığından vefat etmiştir.