Osman Bey'in Yaptığı Savaşlar

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 5 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osman Bey'in Yaptığı Savaşlar nelerdir
  Osman bey Döneminde yapılan savaşlar

  Osman gazi dönemi savaşları İlk Osmanlı savaşı olarak bilinen, 1284 senesindeki, Bursa'nın İnegöl kazasına 10 km uzaklıkta bulunan Hamzabey köyündeki Ermeni-Beli savaşıdir. Takip eden sene Osmanlı tarihindeki ilk kale fethi olan Kulaca Hisar'ın fethi gerçekleşti.

  Osman Bey, büyük uçbeyi olduktan sonra isyanlar, kargaşalar ve taht kavgaları içinde olan Bizansın durumunu değerlendirerek, İmparatorluk üzerindeki faaliyetlerine başladı. Selçuklu Sultanı III. Alaüddin Keykubadın, Eskişehir ve İnönü bölgelerini Osman Gazi'ye vermesinin ardından, 1291 yılında İnegöl Tekfuru ile savaşıp Karacahisar'ı alarak, Sakarya taraflarına akınlar düzenleyen Osman Gazi, amcası Dündar Beyi, Bizans Tekfurları ile ilişki kurduğu için 1298 yılında öldürttü.

  Karacahisar, Bilecik, Yarhisar, İnegöl ve Yenişehir'i Osmanlı topraklarına katmasının ardından 1288'de beyliğin başkentini Bilecik'e taşıyan Osman Gazi, birçok tarihçi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak kabul edilen 1299'da "büyük uçbeyi" oldu.

  Bizans ile yapılan ilk savaş olan Koyunhisar Savaşı'nın kazanılmasıyla, Osman Bey'in adı ve Osmanlı Beyliği, Anadolu çapında tanınmış oldu. Buna dayanarak bazı tarihçiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihi olarak 1299 yerine, Koyunhisar Savaşı'nın kazanıldığı 27 Temmuz 1302 olarak kabul ederler. Savaşın bir başka sonucu da Anadolu'dan, Osman Bey'in safında savaşmak üzere Batı Anadolu'ya yapılan ve Osmanlının ilerlemesini hızlandıracak sonuçlar doğuran göçler oldu.

  1303'de İznik kuşatıldı ve Marmaracık Kalesi fethedildi. Devam eden fetihlerle, 1306'da yapılan Dinboz Savaşı sonunda Kestel, Kete ve Ulubad kalelerinin alınmasının ardından Osmanlı, tarihinin ilk askeri antlaşmasını imzaladı.

  1308 yılında Karahisarın fethiyle, bölgenin önemli ticari ve sosyal merkezlerinden biri olan İznik ablukaya alındı ve böylece Bizans'ın ticari yollarına hakim olundu. Zor durumda kalan Bizans halkından ve valilerinden, Harmankaya valisi Köse Mihal gibi müslüman olan ve kalesiyle Osmanlılara katılanlar oldu. Mihalin yardımlarıyla Lefke, Mekece ve Akhisar bölgelerinin alınmasının ardından Osman Gazi, 1315 senesinde Bursa'yı da kuşattı ancak ele geçiremedi. Osman Gazi ayrıca, 1317 yılında Karatekin, Ebesuyu, Tuzpazarı, Kapucuk ve Keresteci kalelerini fethetti, Akçakoca ve Kocaeli bölgelerini de Osmanlı topraklarına dahil etti.
    2. Cevap: Osman Bey'in Yaptığı Savaşlar

  gerçekten çok ii işime yaradı
   


Similar Threads: Osman Bey'in
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Osman Bey'in Arkadaşları 6 Mart 2012
Tarih Bölümü Osman Bey'in Annesi 29 Şubat 2012
Tarih Bölümü Osman Bey'in Vasiyeti 17 Temmuz 2011
Tarih Bölümü Plevne Savunması Ve Gazi Osman Paşa Hakkında Bilgi 22 Aralık 2016
Tarih Bölümü osmanlı devletinin eğitim sistemi ve günümüz eğitim sistemi arasındaki farklar 27 Eylül 2016