Osman Bey Fetihleri

'Tarih Bölümü' forumunda Bella tarafından 3 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Osman Bey Kimdir,
  Osman Beyin Fethettiği yerler,  Oğuzların kayı boyundan, Türkiye Selçuklularının uç beyi Ertuğrul Gâzi'nin oğlu olup, 1258 senesinde söğüt'te doğdu. küçük yaştan îtibâren islâm ilimlerini öğrenen Osman Bey , ayrıca mükemmel bir askerî tâlim ve terbiye gördü. 1277'de anadolu'nun islâmlaştırılıp, türkleşmesi faâliyetlerine katılan gönül sultanlarından ve ahîlerden biri olan Şeyh Edebâlî'nin kızı ile evlendi. babası Ertuğrul gâzi'nin 1281'de vefatı üzerine bey seçilip idâreyi ele aldı.

  Saltanatı: 1299-1326
  Babası: Ertuğrul gazi -Annesi: Hayme hatun
  Doğumu: 1258 vefatı: 1326

  [​IMG]

  Osman Bey Fetihleri:
  1285'te Kulaca hisarı fethedildi . 1288'de İnegöl ve Karacahisar tekfurlarının kuvvetlerini ekizce'de bozguna uğrattı. Bu savaşta osman gâzi'nin kardeşi Saru batu şehit oldu.
  1301'de Yenişehir 'i alarak İznik ve Bursa'nın fethinin yolunu açtı.Bursa, Kite ve Atranos tekfurlarının kuvvetlerini Koyunhisar mevkiinde bozguna uğrattı. Bu zaferden sonra Kestel, Kite ve Ulubat kalelerini aldı.
  1308'de iznik'in en Önemli ileri karakolu olan Karahisar ele geçirildi. böylece İznik-İzmit karayolu türklerin hâkimiyetine girmiş oldu. osman bey artık başta Bursa olmak üzere İznik ve İzmit'in zabtını ilk hedef olarak görüyordu. 1314 yılında başlayan bursa kuşatması, on seneden fazla sürdü. 1324'de hastalanan osman bey, kumandayı oğlu Orhan Beye devretti.