Osloda 2114'e kadar Okunmadan saklanacak projenin adı nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Demet tarafından 24 Nis 2015 tarihinde açılan konu

 1. Osloda 2214'e kadar Okunmadan saklanacak projenin adı nedir

  Gelecek Kütüphanesi Projesi (The Future Library), ilki 2114’te basılmak üzere, 100 yazardan toplam 100 metin hedefliyor. Her yıl yeni bir yazarın katılması gereken projenin ilkinde Margaret Atwood yer alıyor. Yazar böylece, yeni kurmaca metni hakkında okur eve eleştirmenlerin neler söyleyeceğini asla bilemeyecek. Aslında eğer o zamana dek ölümsüzlük bulunmamışsa, şu an dünya üzerindeki hiçbir canlı o kitapları okuyamayacak ne yazık ki.
  Biraz ürkütücü bir proje gibi duruyor. Günümüzde bile kitaplar sanal ortamda okunmaya başlamışken, 100 yıl sonrası için bu tür bir kitap basıldığı anda antika grubuna dahil edilebilir.
  Yazarların yalnızca “hayalgücü” ve “zaman” konuları hakkında yazmaları isteniyor. Yazılan metinler ise 2018’de Oslo’da açılması planlanan Deichmanske Halk Kütüphanesi’nde kilit altında tutulacak.
  Proje, bazılarınıza saçma gelmiş olabilir fakat ekip o kadar ciddi ki, Oslo’nun yakınlarına 1000 ağaç dikildi, sırf bu kitaplar basılsın diye büyütülecek ve zamanı geldiğinde kesilecek.
  Gelecek Kütüphanesi adıyla bir vakıfın da kurulduğunu ve matbaanın dahi hazır olduğunu belirtmekte yarar var.