Oscar Wilde Hayatı Hakkında bilgi kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 23 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Oscar Wilde Yaşamı


  Oscar Wilde Biyografi

  Oscar Fingal OFlahertie Wills Wilde İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair.

  Oscar Wilde İğneli uslubu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi. Bir dava sonucu fiili livata ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık içinde Paris'de fakir bir otel odasında öldü.

  Oscar Wilde İrlanda'nın tanınmış göz cerrahlarından olan Sir William Wilde ve başarılı bir yazar, genç İrlandalı devrimcilere örnek bir şair olan Jane Francesca Wilde'ın ikinci çocuğu olarak Dublin'de doğdu. Babası 1864te tıp bilimine hizmetleri nedeniyle şövalye unvanı almıştı.

  Oxford'dan mezun olduktan sonra Wilde, Florence Balcomb ile tanışacağı yer olan memleketi Dubline gitti. Fakat Florence, yazar Bram Stoker ile nişanlanınca Oscar, ona İrlandayı terk edeceğini yazdı. 1878de İrlandadan ayrıldı ve buraya küçük ziyaretler gerçekleştirmek için, sadece iki kez döndü. Sonraki altı yılını Paris, Londra ve ABDde geçirdi.

  Wilde hayatının büyük bir bölümü boyunca sosyalizmi destekledi. Ayrıca özgürlükçü yanını da Sonnet to Liberty şiiriyle gösterdi. Wilde ayrıca bir pasifistti. Ve "Özgürlük kanlı elleriyle geldiğinde onunla el sıkışmak zor olacak.demişti. Politika hakkındaki ana yazısı "Sosyalizmin Etkisindeki İnsan Ruhu dışında Daily Chroniclesa hapishane reformunu destekleyen yazılar yazmıştı.

  Oscar Wilde Hapis hayatı Wildea hiç yaramamıştı ve hayatının kalan üç yılını beş parasız bir halde geçirdi. Yine de hızlı bir biçimde eski zevklerine döndü. Reading Zindanı Baladı bu yıllarda yayımlandı. Son yıllarını geçirdiği Hotel dAlsaceta, daha önce hiç yapmadığı kadar cüretkar şeyler yaptığı söylenir.

  Oscar Wilde 30 Kasım 1900'de Ben Barnes'de menenjitten öldü. Ölmeden hemen önce Peder Cuthbert tarafından Katolikliğe tekrar kabul edildi. Ölürken otel sahibi ve papaz yanındayken ünlü Ya duvar kağıdı gider, ya ben.sözünü söylemiştir.

  Oscar Wilde Vefatının ardından Cimetiere de Bagneur mezarlığına gömüldüyse de, daha sonra yine Paristeki ünlü Pere Lachaisee taşındı ve Sir Jacob Epstein tarafından tasarlanan ve üzerinde erkek melekler olan mezartaşının altına gömüldü. Mezarı bugün bile hayranlarının öpücük izleriyle kaplıdır.

  [​IMG]