Oscar Wilde Biyografisi

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 22 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Oscar Wilde Kimdir? Hayatı,

  Oscar Wilde Kimdir?
  Oscar Wilde

  Doğum Tarihi : 16 Ekim 1854, Dublin
  Vefat Tarihi : 30 Kasım 1900, Paris

  Oscar Wilde ; İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şairdir.Oscar Wilde İğneli uslubu ile geç Victoria dönemi Britanya'sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girdi.

  Oscar Wilde İrlanda'nın tanınmış göz cerrahlarından olan Sir William Wilde ve başarılı bir yazar, genç İrlandalı devrimcilere örnek bir şair olan Jane Francesca Wilde'ın ikinci çocuğu olarak Dublin'de doğdu. Babası 1864’te tıp bilimine hizmetleri nedeniyle şövalye unvanı almıştı.

  Oxford'dan mezun olduktan sonra Wilde, Florence Balcomb ile tanışacağı yer olan memleketi Dublin’e gitti. Fakat Florence, yazar Bram Stoker ile nişanlanınca Oscar, ona İrlanda’yı terk edeceğini yazdı. 1878’de İrlanda’dan ayrıldı ve buraya küçük ziyaretler gerçekleştirmek için, sadece iki kez döndü. Sonraki altı yılını Paris, Londra ve ABD’de geçirdi.

  Magdalen Koleji’ndeyken Wilde estetizm hareketindeki fikirleriyle tanındı. Saçlarını uzattı, "eril" sporlara karşı küçümsemesini her fırsatta dile getirdi ve odasını papatya, lale ve benzeri objelerle dekore etti.

  [​IMG]

  Wilde hayatının büyük bir bölümü boyunca sosyalizmi destekledi. Ayrıca özgürlükçü yanını da Sonnet to Liberty şiiriyle gösterdi. Wilde ayrıca bir pasifistti. Ve Özgürlük kanlı elleriyle geldiğinde onunla el sıkışmak zor olacak.demişti. Politika hakkındaki ana yazısı Sosyalizmin Etkisindeki İnsan Ruhu dışında Daily Chronicles’a hapishane reformunu destekleyen yazılar yazmıştı.

  Lady Florence Dixie’nin 1890’da yazdığı Gloriana ya da 1900 Devrimi adlı romanda Hector l'Estrange kılığındaki Gloriana’nın Avam Kamarası'na seçilmesiyle kadınlar oy hakkı kazanıyordu. Dixie’nin l’Estrange karakterini yaratırken Wilde’ı temel aldığı açıktır.

  Hapis hayatı Wilde’a hiç yaramamıştı ve hayatının kalan üç yılını beş parasız bir halde geçirdi. Yine de hızlı bir biçimde eski zevklerine döndü. Reading Zindanı Baladı bu yıllarda yayımlandı. Son yıllarını geçirdiği Hotel d’Alsaceta, daha önce hiç yapmadığı kadar cüretkar şeyler yaptığı söylenir.

  Wilde, 30 Kasım 1900'de Ben Barnes'de menenjitten öldü. Ölmeden hemen önce Peder Cuthbert tarafından Katolikliğe tekrar kabul edildi. Ölürken otel sahibi ve papaz yanındayken ünlü Ya duvar kağıdı gider, ya ben.sözünü söylemiştir. Vefatının ardından Cimetiere de Bagneur mezarlığına gömüldüyse de, daha sonra yine Paris’teki ünlü Pere Lachaise’e taşındı ve Sir Jacob Epstein tarafından tasarlanan ve üzerinde erkek melekler olan mezartaşının altına gömüldü. Mezarı bugün bile hayranlarının öpücük izleriyle kaplıdır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Oscar Wilde Biyografisi
 1. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,026
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  712
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  849
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,750